Gürbüz Türk Çocuğu Dergisi'nin incelenmesi
Examine of Gürbüz Türk Çocuğu Magazine
  1. Tez No: 137741
  2. Yazar: ELİF KONAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 504
Özet
ÖZET Bu çalışmada Gürbüz Türk Çocuğu Dergisi'nin 1926-28 yıllan arasında çıkan eski harfli nüshaları incelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Gürbüz Türk Çocuğu Dergisi incelenmiştir. Dergideki yazar kadrosu listelenmiş ve yazılan bulunan yazarlar hakkında bilgi verilmiştir. îkinci bölümde yazar adlarına ve konu başlıklarına göre fihrist yer almaktadır. Üçüncü bölümde seçme metinler bulunmaktadır. Çalışmanın sonundaki ek bölümünde ise dergiden seçilmiş örnek sayfalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this work Gürbüz Türk Çocuğu Magazine's copies with old letters printed between 1926-28 have been examined. The thesis consists of three chapters. In the first chapter, Gürbüz Türk Çocuğu Magazine has been examined. The permanent staff of writers in the magazine has been listed and information has been given about the writers having articles in the magazine. In the second chapter, there is an index in respect of the names of writers and the titles of subjects. In the third chapter, there are selected articles from the magazine. In the addition chapter at the end of the work, there are sample pages selected from the magazine.