Kayıtdışı ekonomi ve Türkiye
  1. Tez No: 137770
  2. Yazar: KEREM KAPTANGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Günümüzde kayıtdışı ekonomi, dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi ülkemiz için de ciddi şekilde yaklaşılıp, kalıcı çözümlerin üretilmesini gerekli kılan ekonomik bir yapıdır. Her ne kadar tam anlamıyla çözülemeyecek olsa da yine de kayıtdışı olgusu,kısmen olumlu sonuçlar doğurmasına rağmen, engellenmeye çalışılmalı ve istikrarlı politikalarla üzerine gidilmelidir. Uzun bir süreç almasına rağmen kayıtdışı ekonomi organize çalışmalar ve ciddi bir disiplin gerektirmektedir. Öncelikle kayıtdışı olgusunu ortaya çıkaran nedenler iyi belirlenmeli ve belirlenecek politikalarla bu unsurları ortadan kaldırmayı amaçlayan stratejiler bulunmalıdır. Aksi takdirde kayıtdışı ekonomi zaman içerisinde vergi gelirlerinin azalmasına, gelir dağılımında dengesizliklere ve oluşturulan yeni iş kollan sayesinde de kayıtdışı çalışılan sektörlerin artmasına neden olacaktır. Bu durum da kayıtdışılıkla savaşmayı zorlayıcı bir unsur olarak karşımıza çıkacaktır. Bu nedenle üzerinde hassasiyetle durulması gereken konuların başında vergisel ağırlıklı çalışmalar gelmektedir. Çünkü kayıtdışı ekonomi tanım itibariyle de vergilendirilmeyen her türlü kazancı ifade etmektedir. Bu nedenle vergi konusunda gösterilecek özen ve duyarlılık süreç, içerisinde kayıtdışı ekonomide bir gerileme kaydedecektir. Kayıtdışı ekonomiyi önlemde kaydedilecek aşamalar öncelikle kayıtdışılığm ölçülmesi, boyutlarının bilinmesi ve izlenecek stratejilerin iyi belirlenmesi olarak sıralanabilir. Kullanılacak sayısal verilerin sağlıklı olmasının sağlanması, ayrıca kayıtdışı elde edilmiş gelirlerin de bu göstergelerde yanıltıcı bilgi olarak karşımıza çıkma ihtimalinin olduğu da unutulmamalıdır. XDünyada bir çok ülkenin de ekonomilerini tehdit edecek boyutlara gelmiş olan kayıtdışı ekonomi gelişmiş ülkelerde izlenen politikalar ve vergisel politikalarla tam anlamıyla önlenemese de ciddi biçimde en aza indirilmiştir. Ayrıca oluşturulan uluslararası örgütler de suç ekonomisi önlemede caydırıcılığı yüksek bir örgütlenme meydana getirmiştir. Ülkemiz de 4802 sayılı Karaparanm Aklanmasını Önlenmesine Dair Yasalarını 1996 yılında kabul ederek uluslararası platformda karapara ile mücadele eden ülkeler arasına girmiştir. Bununla beraber ülkemizde, kayıtdışı eylemleri önlemeye yönelik olarak ekonomik, yasal ve idari önlemler alınmaktadır. Boyutları resmi makamlarca da %45'lere vardığı telaffuz edilen kayıtdışı ekonomi kavramı denetim etkinliği sağlanarak, günümüzün gerektirdiği derecede yaptırımlara sahip, sağlam bir idari ve ekonomik yapı ile en aza indirilmeye çalışılmalı; bunun yanında gerekli iş kollarıyla koordineli bir şekilde çalışılması suretiyle yeni yapılanmalara gidilmelidir. XI,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today unregistered economy is an economical structure which makes it necessary to produce remnant solutions in our country as well as in a number of countries. Despite the fact that is matter is not going to be able to solved completely ; the issue of unregistered is ought to be prevented and pressed on though sustainable policies. Although it takes a long time of process, unregistered economy necessitates organized studies and a serious discipline. First of all, reasons uncovering the issue of unregistered shall be defined clearly and strategies shall be established which aims at removing these elements through plicies to be defined. Otherwise, unregistered economy is going to be the reason of reduction in tax incomes, unbalancy in income share and an increase in sectors operating in an unregistered way because of new occupational branches. This situation is going to become an element which makes it much harder to fight with the issue of unregistered. For this season, studies on tax rank first among the issues to be handled sensitively. Since unregistered economy indicates each type of income put under taxation due to its description as well. Thus, high attention and importance to be attached to tax is going to cause a state of stagnation in unregistered economy in time. Steps to be archived in preventing unregistered economy can ranked as measuring the state of unregistered as being the top which will be followed by acknowledging its limits and detecting the strategies to be followed. It must be kept in mind that there is a possibility that incomes gained in an unregistered way might appear to us as faulty information and numerical data to be used shall be healty. Unregistered economy whieih has reached a point of threatening economies of a number of countries around the world has been minimized through policies applied in major countries and tax policies but not removed completely. On the other hand, newly formed international entities also realized an organization of high effect in preventing economical crimes. By legalizing laws on acquit of black money under article no : 4802 in 1996, our IIIcountry as well has become one of those fighting with black money in the international platform. However, economical legal and administrative measures have been taken in order to prevent unregistered actions in our coutry. The issue of unregistered economy whose raid is said to have reached to 45 % as per official statistics is ought to be endeavoured to be minimized by an administrative and economical structure which is concrete and which has the capability to apply sanctions needed today in our country. In addition to that, new formations shall be made possible by cooperating with concerned occupational branches in a coordinated way. IV