Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanlıkları'ndaki uzaktan eğitim uygulamalarının karşılaştırılması
To compare US army and TR distance learning practice
  1. Tez No: 159392
  2. Yazar: YAŞAR BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Türkiye Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın uzaktan eğitimle ilgili çalışmalarına katkı sağlayacağı düşüncesi ile, Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda uygulanan uzaktan eğitim uygulamaları karşılaştınlmıştır. Karşılaştırmada, yatay yaklaşım metodu uygulanmıştır. Araştırmamn birinci bölümünde; araştırmanın problemi, amacı, önemi, sayımları, sınırlılıkları ve tanımlar yer almaktadır, ikinci bölümde, araştırmamn modeli ve veri toplama tekniğine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmamn amacında belirtilen hususların, araştırmamn modeli ve veri toplama tekniklerine uygun olarak incelemesi yapılarak, elde edilen bulgu ve yorumlara yer verilmiştir. Daha sonra dördüncü bölümde, elde edilen bulgu ve yorumlarına dayalı olarak sonuçlar belirtilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Yapılan araştırmanın sonuçları şu şekilde özetlenebilir:. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde uzaktan eğitim konusunda konsept oluşturulmasına karşın, kuvvet komutanlıklanmn ortak olarak hareket ettikleri bir ortak projenin henüz oluşturulmadığı, bu durumun Türk Silahlı Kuvvetleri'nde uzaktan eğitim konusunda bir birlikteliğin oluşmadığına işaret ettiği belirlenmiştir.. Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda, uzaktan eğitim daha çok internet üzerinden verilmesine karşın; Türkiye Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda, henüz internet üzerinden uzaktan eğitim verilmesi çalışması yoktur.. Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda uygulanan Öğrenme Yönetim Sistemi yazılımı, dünyada web tabanlı olarak verilen uzaktan eğitime yeni bir bakış açısı getirmiştir. Bu yazılımla, uzaktan eğitim platformları yeniden tammlanmıştır. Dünyada üretilen web tabanlı uzaktan eğitim yazılımlarının Paylaşılabilir İçerik Nesnesi Referans Modeli standartlarına uyumunun aranılan ön koşullar araşma girmesi yine bu yazılımla olmuştur.. Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda üretilen eğitim içerikleri ile Türkiye Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda ııkullanılan eğitim içerikleri karşılaştırıldığında, Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda üretilen eğitim içerilerinin, sivil firmalarla birlikte yapılması sonucu daha iyi hazırlandığı görülmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda üretilen eğitim içeriklerinin zayıf olduğu değerlendirilmektedir.. Türkiye Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda uzaktan eğitim, eğitim sistemi içindeki yerini henüz tam olarak bulamamıştır. Bu duruma, gerek Türk Silahlı Kuvvetleri ve gerekse Türkiye Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanlığı karargahlarında yalnızca uzaktan eğitimle görevli bölüm ve personelin olmamasının neden olduğu değerlendirilmektedir.. Eğitim gereksinimini açısından, Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda uzaktan eğitim kitlesi olarak erbaşlara kadar inen geniş bir yelpaze alınırken, Türkiye Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda hedef kitle, subay ve astsubaylarla sınırlıdır.. Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda uzaktan eğitim yoluyla verilecek ders programlan ortaya çıkarılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda ders programlarınm taranarak hangi derslerin uzaktan eğitim yoluyla verileceğine dair bir çalışmaya ulaşılamamıştır. Araştırma problemi kapsamında, elde edilen bulgular ve bulguların yorumlan ve bunlardan çıkanlan sonuçlara göre, TC KKK uzaktan eğitim sistemi ile ilgili öneriler aşağıda sunulmuştur.. TSK' de uzaktan eğitim konusunda bir birlikteliğin sağlanması maksadıyla; kuvvet komutanlıklanmn ortak olarak hareket ettikleri bir proje oluşturulmasıyla uzaktan eğitim faaliyetlerinin bir elde toplanmasının; sadelik, üretimde güç birliğinin sağlanması, ortak içeriklerin farklı platformlarda çalışmasının sağlanması, uluslar arası standartlara ulaşılması gibi konularda, gerek eğitim birlikteliği ve gerekse teknolojik açıdan büyük bir maliyet ve emek tasarrufu sağlanacaktır.. TC KKK'nda uzaktan eğitim yoluyla verilecek eğitimlere geniş kitlelerin erişimin sağlanabilmesi, internet üzerinden eğitim verilecek konulann seçilerek, internet üzerinden eğitim için açılmasında büyük yarar olacaktır. ııi. Uzaktan eğitimle ilgili bir şubenin, gerek Genel Kurmay Başkanlığı'nda ve gerekse TC KKK'nda kurulmasımn uygun olacaktır.. TC KKK'nda uzaktan eğitim ve bilgisayarlı öğretim teknolojileri hususunda yetişmiş pek az personel olduğu; personelin, uzaktan eğitim ve bilgisayarlı öğretim teknolojileri hususunda lisans üstü eğitim almaları yönünde teşvik edilmeleri sağlanmalıdır.. TC KKK'nda uzaktan eğitim yoluyla verilecek ders programlarının, sımf okullarından yararlanma ile incelenerek ayıklanmasına, bu yolla kurslar planına alınarak tasarlanacak ve verilecek derslerin ortaya çıkarılmasına gereksinim vardır.. EDOK UZEM'de bir ekip oluşturularak, bu ekibin tasarım için gerekli kursları almalarının; ayrıca, sivil firmalarla ortak birkaç içerik tasarımı yapılması yoluyla ekibin yetiştmlmesinin, yetişecek ekibin sivil firmalarla eş zamanlı olarak tasarım yapmayı sürdürmesinin, uygun olacağı değerlendirilmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the distance learning activities of the Turkish Republic and the United States (U.S.) Armies are compared with the aim of making a contribution to the distance learning applications in the Turkish Army. The horizontal comparison method is used in the study. In the first part of the study; the problem of the research, the purpose, the importance, the assumptions, the limitations and the definitions are given. In the second part, the design and the methods used in collecting data are explained, hi the third part, in the light of the examination of the purpose of the study according to the design and data collecting methods of the research, the obtained findings are discussed, hi the fourth part, the results of the study based on the findings are stated and proposals are made. The findings of the study can be summarized as follows:. Although a concept of distance learning is formed in the Turkish Armed Forces, a joint project applicable to the all Forces is not formed yet and this shows a lack of unity in the Turkish Armed Forces.. In the U.S. Army the distance learning is mostly presented on the internet, on the other hand there is currently no internet based distance education in the Turkish Army.. The Learning Management System software used in the U.S. Army has brought a new perspective to the web based training in the world. With this software, the distance learning platforms are redefined. After this software, the Sharable Content Object Reference Model has become a standard for the newly produced web based training software in the world.. When the curriculum contents in the U.S. and the Turkish Armies are compared, it is seen well because of the preparation of the contents together with the civilian companies in the U.S. Army. The curriculum content in the Turkish Army is thought to be weak. v. In the Turkish Army, the distance learning hasn't found its proper place in the educational system yet. This is thought to be a result of not having special departments and staff dealing with distance learning in the headquarters of the Turkish Armed Forces and Army.. The target population in the U.S. Army is quite large including the privates even. However, the target population in the Turkish Army is limited to the officers and NCOs only.. The subjects that can be presented by distance learning are stated in the U.S. Army. But there hasn't been found a study like this in the Turkish Army. The proposals about the distance learning in the Turkish Army based on the findings of the study are as follows:. For standardization about distance learning in the Turkish Army; a project with the participation of all forces will provide, simplicity, corporation for production, common contents that are usable at different platforms, adaptation to the international standards and cost efficiency.. The wide access of the people can be achieved by selecting the distance learning contents and offering it on the internet.. A department dealing with distance learning can be established in the Chief of General Staff and the Turkish Army Headquarters.. Since the number of the staff having been trained in distance learning and educational technologies is few, the staff can be encouraged to study and to make post graduation (PG) in these fields.. The contents of the distance learning curriculum can be rearranged with the help of the Army branch schools.. A group can be formed in Training and Doctrine Command Distance Learning Centre and this group can be trained in design. In addition the same group can be encouraged to work cooperatively on design projects with the civilian companies. VI