Döviz kuru değişimlerinin hisse senetlerine etkisi, İMKB'de işlem gören tekstil sektörü hisseleri üzerine ampirik bir çalışma
The Effect of exchange rate movements on the stock returns: An empirical study on the textile sector in IMKB
- Tez No: 137776
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SADIK ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada temel olarak döviz kuru değişmelerinin hisse senetleri getirileri üzerindeki etkileri test edilmiştir. Bu anlamda ÎMKB'de faaliyet gösteren Tekstil sektörü hisse senedi getirileri ile tekstil sektörü fiyat endekslerini dikkate alarak hesapladığımız efektif kurlar, 1992.01 - 2001.09 tarihleri arasında aylık düzeyde ve regresyon modeli kullanılarak karşılaştmlmıştır. Etkinin ölçülmesinde temel değişken olarak reel efektif döviz kuru endeksi kullanılmasına karşın, karşılaştırma yapabilmek amacıyla, gerçekte önemli bir gösterge olmayan nominal efektif döviz kuru endeksi ile döviz kurlarının 1, 2 ve 3 aylık gecikmeli etkileri de hesaplamalarda yer almıştır. Sonuçlarda, reel döviz kuru değişmelerinin hisse senetlerini küçük oranlarda etkilediği görülmüştür. Ancak nominal kur değişimlerinde ve gecikmeli etkilerde anlamlı sonuçların ortaya çıkması bizi, yatırımcıların yatırım kararlarını verirlerken etkin davranmadıkları sonucuna ulaştırmıştır. Çünkü etkin bir sermaye piyasası IV
Özet (Çeviri)
In this study, it is basically tested the effects of exchange rate movements on stock returns. The stock return of textile sector in İMKB and the effective exchange rates calculated as considered the textile sector price index are exemined by regression model with monthly data from 1992.01 to 2001.09. Although real effective exchange rate index is used for measuring the effect as a main factor, for comparison, nominal effective exchange rate which is not important indicator actually and 1, 2, 3- monthly lagged effects of exchange rates are existed in calculations. In conclusion, it is presented that real exchange rate have little impact on stock returns in small percantages. However, it is concluted that investors do not behave efficiently because significant results on nominal exchange rates movements and lagged effects are appeared. Since an efficient capital market does not accept the effects of nominal and lagged changes on stock returns. Ill