Aktinik keratozlu hastalarda serum lipid, nitrik oksit ve plazma endotelin-1 düzeyleri
  1. Tez No: 137829
  2. Yazar: TUNCER SAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMER GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
VII- ÖZET Amaç: Aktinik keratoz, UV ışınlarının yol açtığı kronik deri hasarı sonucunda gelişen ve sık rastlanan epitelyal prekanseröz deri hastalığıdır. Bu çalışmada aktinik keratozlü hastaların serum lipid, nitrik oksit ve plazma endotelin-1 düzeylerinin saptanması ve aktinik keratoz ile ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran 35 aktinik keratozlü hasta ve 35 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 70 kişi alındı. Hasta ve kontrollerin serum HDL, kolesterol, trigliserid düzeyleri Merc Mega otoanalizöründe ticari kitler (Diasys Diagnostic Systems, Germany) kullanılarak ve LDL düzeyleri ise Friedwall formülüne göre hesaplandı. Serum total Nitrik Oksid tayini, ELISA yöntemi ile Biosource ticari kiti, plazma Endotelin-1 düzeyleri enzymeimmunoassay yöntemi ile Biosource ticari marka kit (Biosource, Katalog no: KAPA0900-020, Nivelles, Belçika) kullanılarak tespit edildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 10.0 istatistik programı ile ki-kare, t test, Pearson korelasyon testleri ve Mann-Whitney testleri kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza aldığımız aktinik keratozlü hasta ve kontrol grubu ile serum HDL, LDL, kolesterol, trigliserid ve nitrik oksit düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar saptanmadı. Aktinik keratoz grubunda plazma endotelin-1 düzeyleri ise hasta grubuna göre 32anlamlı yüksekti. Kadın ve erkek hastaların serum HDL düzeyleri karşılaştırıldığında kadınların HDL düzeyleri anlamlı olarak yüksek saptandı. Hasta grubunda artan yaş ile serum LDL, kolesterol, TG düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptanırken, serum HDL, nitrik oksit ve plazma endotelin-1 düzeyleri arasında negatif korelasyon saptandı ve bunlar anlamlı olarak değerlendirilmedi. Lezyon süresi, lezyon sayısı, eşlik eden sistemik hastalık mevcudiyeti ve meslek grupları ile serum HDL, LDL, kolesterol, TG, nitrik oksit ve plazma endotelin-1 düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç : Aktinik keratozlu hastalarımızda serum lipid ve nitrik oksit düzeylerinde anlamlı bir değişiklik gözlenmemiş olması lezyonlarda henüz malign transformasyonun başlamamış olabileceği savına dayandırılabilir. Endotelin-1 düzey yüksekliğinin ise aktinik keratozdaki hiperproliferasyon, hiperpigmentasyon ve hiperkeratoz ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. 33
Özet (Çeviri)
VIII- SUMMARY Background and purpose: Actinic keratosis is a common precancerous, epithelial skin disease caused by chronic exposure to UV radiation. The aim of this study was to determine the levels of serum lipids and nitric oxide besides plasma endothelin-1 in patients with actinic keratosis and discuss the possible association. Materials and methods: Thirty-five patients with actinic keratosis admitted to the Dermatology Out-Patient Clinic of Celal Bayar University Hospital and 35 healthy control subjects were included in the study. Serum HDL, cholesterol, triglyceride levels were analyzed in Merc Mega autoanalyzer by using commercial kits (Diasys Diagnostic Systems, Germany) and LDL levels were calculated by Friedwall formula. Serum total nitric oxide levels were measured by ELISA method and plasma endothelin-1 levels were measured by enzyme immuno-assay method using Biosource commercial kit (Biosource, Catolog no:KAPA907020 Nivelles, Belgium). Statistical analyses of data was performed by using chi-square test, t test, Pearson's correlation test and Mann-Whitney test. Results: No statistically significant differences were found in the levels of serum HDL, LDL, cholesterol, triglyceride and nitric oxide between actinic keratosis patients and the control group. Plasma endothelin-1 levels were significantly higher in the patient group. Female patients had significantly higher HDL levels. While a positive correlation was found in the patient group 34between age and serum LDL, cholesterol, triglyceride levels; these was a negative correlation between serum HDL, nitric oxide and plasma endothelin- 1 levels; these results were not statistically significant. No significant differences were found, when the relation of these parameters was investigated with the number and duration of the lesions, the carrier groups and accompaning diseases. Conclusion: No significant differences in the levels of lipids and nitric oxide in patients with actinic keratosis may be explained by the thesis that malignant transformation in actinic keratosis lesions has not begun yet. Increased endothelin-1 might be associated with hyperproliferation, hyperpigmentation and hyperkeratosis. 35