Kayseri ilinde çiğ sütlerden yapılan taze beyaz peynirlerde brucella spp. aranması
Discovering of brucella spp. in fresh white cheese that is produced row milk in Kayseri
- Tez No: 137841
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
BOLUM 6 ÖZET Bruselloz hayvanlarda“ Brucella spp.”etkenleri tarafından meydana getirilen, çeşitli organlarda kronik yangılar ve gebelerde yavru atmalara sebep olan bulaşıcı hastalıklardan biridir. Dünyanın her yerinde yaygın bir durumdadır. İnsanlarada bulaşan zoonoz bir enfeksiyondur. İnsan ve hayvanlarda yaptığı hastalık sonucu ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. İnsanlara bulaşma daha çok, çiftliklerde, mezbahalarda çalışanlara direk temasla; ayrıca teknolojik işlemden geçmemiş et ve et ürünleri, süt ve süt ürünlerinin tüketilmesiyle indirekt olarak bulaşmaktadır. Bunlar içinde özellikle süt ve süt ürünlerinin özel bir önemi vardır; özellikle yurdumuzda bazı bölgelerde geleneksel olarak çiğ sütlerden yapılan taze peynirlerin tüketilmesi sonucu insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu çalışma Kayseri 'deki semt ve ilçe pazarlarında satışa sunulan çiğ sütlerden yapılmış taze beyaz peynirlerde Brusella spp.'nin varlığının araştırılması amacıyla yapıldı. Bu nedenle; Kayseri'deki semt ve ilçe pazarlarından ambalajsız olarak temin edilen koyun ve inek peynirlerinden 100 adet taze beyaz peynir numunesi bakteriyolojik açıdan incelendi; Buna göre örneklerden Brusella etkenlerinin izolasyonu için, örneklerden selektif besi yerlerine ekim yapıldı ve 2-10 günlük inkübasyona tabi tutuldu, elde edilen suşlar üzerinde yapılan biyokimyasal ve serolojik testlerle Bruselloz etkenleri identifiye edildi. İncelenen 100 adet numunenin ; 80 adet koyun peyniri ve 20 adet inek peyniri olmak üzere 13'ü Bruselloz etkenleri yönünden pozitif bulundu; pozitif 13 numunenin 12 adeti B. melilensis % 15 oramda bulundu; bir adedi ise B. abortus % 5 oranında pozitif olarak tespit edildi. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, incelenen peynir örneklerinin Brucella spp.'nin saptanan mevcudiyeti açısından tüketiciler için bir risk oluşturduğu sonucuna varıldı. Bu nedenle kolay bulaşması ve üremesi nedeniyle bu etkenlerden korunmak için öncelikle hayvan sağlığına önem verilmeli, sürüye hastalıklı hayvan sokulmamalı, hasta olanlar tedavi edilip sürüden ayırılmalı, hayvanlardan elde edilen gıdalar ise tüketilmeden önce teknolojik işlemlerden geçirilmeli ve üretim hijyenine özen gösterilmesi gerektiği sonucuna varıldı. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY Brucellosis which is caused by Brucella spp. İn animals is one of the infectious diseases that is responsible for chronic inflammation and abortus in pregnants. It is widespread in the world. It is also a zoonosis in humans. It causes economic losses due to illness of humans and animals. The majority of the factors of infection are directly contamination of workers in farms and slaughterhouses and indirectly consumption of meat and meat products, milk and dairy products that are not produced according to technological process. There is a special importance of milk and dairy products within these factors. Especially consumption of fresh white cheese that is produced from raw milk threatens the health of humans. This study has done for the aim of investigations cheese which is produced from raw milk in market places of regions and countries in Kayseri. Therefore it has examined a hundred fresh white cheese samples without packing which are manufactured from milk from sheep and cows for the isolation of Brucella spp. They were inoculated is selective medium and incubated for 2-10 days, isolated subspecies were treated to biochemical and serological tests to identify of Brucella spp. Eighty samples of examined white cheese were from milk of sheep and twenty samples of them were from milk of cows. It has invented that thirteen of the samples vaece positive in the respect of Brucella spp. It has also found that positive thirteen samples contained that twelve of them were B. melitensis with the ratio of 1 5 % and one of them was B. abortus with the ratio of 5%. According to the inventions in this study, it has concluded that the samples of examined white cheese creat a risk for consumers. In addition because of easy infection and multiplication of the factor of the illness it has found that it must be firstly considered important to health of animals, it mustn't be driven into unhealthful animals to the herd, it must be seperated them from the herd and treated, dairy and meat products must be manufactured with technologic process before consumption and it must be taken pains the hygiene of production 47