Ankara yöresindeki alabalık çifliklerinde salmonella varlığı ve serotip dağılımı
Occurence and serotype distribution of salmonella in rainbow trout farms in Ankara region
  1. Tez No: 137842
  2. Yazar: GÖKNUR TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF KAYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
68 ÖZET ANKARA YÖRESİNDEKİ ALABALIK ÇDJLİKLERINDE SALMONELLA VARLIĞI VE SEROTİP DAĞILIMI Bu çalışmada, Kasım 2001 -Temmuz 2002 tarihleri arasında Ankara ili ve çevresine ait alabalık çiftliklerinden temin edilen 105 adet gökkuşağı alabalığı, 21 yem, 21 su örneği Salmonella yönünden analiz edilmiştir. Ayrıca alabalık, yem ve su örneklerinde aerob mezofil genel canlı, Enter obacteriaceae, Coli/orm, E. coli, maya- kûf, Pseudomonas spp., bakılmıştır. Alabalık, yem ve su örneklerinde Salmonella' nın izolasyon ve identifikasyonu FDA ve ISO 6579' a göre yapılmıştır. Salmonella spp. balık örneklerinde deride rins metodu, solungaç örneklerinde swap metodu ve bağırsak örneklerinde klasik kültür yöntemi uygulanarak test edilmiştir. Salmonella spp. izolatlanmn identifikasyonu referans laboratuar olan T.C. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü tarafından yapılmıştır. Yapılan analizlerde 2 alabalığın bağırsak içeriğinde Salmonella spp. bulunurken deri, solungaç, yem ve su örneklerinde Salmonella izole edilememiştir. İzole edilen Salmonella' lar S. Infantis (6, 7:r:l,5) ve Virchow (6,7:r:l,2) olarak adlandırılmıştır. İncelenen 84 alabalık deri örneğinde aerob mezofil genel canlı sayılan A, B ve C çiftliklerinde sırasıyla ortalama 1.4xl06kob/cm2, 2.9xl06 kob/cm2 ve 5.5xl06 kob/ cm2 düzeyinde, Enterobacteriaceae sayılan ortalama 2.6xl03 kob/cm2, 2.6xl05 kob/cm2, 5.2xl04 kob/cm2, Coliform sayılan ortalama 1.5x10* kob/cm2, 1.3xl05 kob/cm2, 5.0xl04 kob/cm2, maya-küf sayılan ortalama l.lxlO5 kob/cm2, 2.1xl05 kob/cm2, 9.7xl04 kob/cm2, Pseudomonas spp. sayılan ortalama l.OxlO4 kob/cm2, 2.1xl05 kob/cm2, 3.7x1 02 kob/cm2 düzeyinde saptanmıştır. İncelenen alabalık örneklerinin 2' sinde B çiftliğinde Ecoli izole edilmiştir.69 İncelenen 21 su örneğinde aerob mezofil genel canlı sayılan A, B ve C çiftliklerinde sırasıyla ortalama 1.2xl05 kob/ml, 3,6xl06 kob/ml, 2.3xl04 kob/ml düzeyinde, Enterobacteriaceae sayılan ortalama 2.0xl02 kob/ml, 7.2xlOr kob/ml, 2.9X101 kob/ml, Coliform sayılan ortalama 1.1x1 02 kob/ml, 2.9x1ü1 kob/ml,
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY OCCURENCE AND SEROTYPE DISTRIBUTION OF SALMONELLA IN RAINBOW TROUT FARMS IN ANKARA REGION In this study, 105 rainbow trout, 21 feed and 21 water samples collected from 3 different rainbow trout farms in and around Ankara city between November 2001 to July 2002 were tested for Salmonella. In addition to that the samples were enumerated for total aerobic mesophilic counts, Enterobacteriaceae, Coliform, E. coll., yeast and mould, Pseudomonas spp. Isolation and identification of Salmonella in fish, feed and water samples was carried out according to the FDA and ISO 6579 procedures. The rinse method for whole skin of the fish samples, the swap method for gill samples and clasical method for the gut samples were carried out to test for Salmonella spp. Identification of Salmonella spp. isolates was made in the Etlik Veterinary Control and Research Center of the Minister of Agriculture as one of the reference laboratory, Ankara, TR. Salmonella spp. were found only in two of the gut samples of the fishes, whereas no Salmonella was isolated in any of the skin rinse, gills, feed and water samples. Salmonella isolates were typed as S. Infantis (6,7:r:l,5) and S. Virchow (6,7*1.2). The microbiological counts of 84 rainbow trout skin samples in A, B and C farms were determined as follows; total aerobic mesophilic counts as 1.4xl06 cfu/cm2, 2.9xl06 cfu/cm2 and 5.5xl06 cfu/cm2, Enterobacteriaceae counts as 2.6xl03 cfu/cm2, 2.6xl05 cfu/cm2, 5.2xl04 cfu/cm2, Coliform counts as 1.5xl0x cfu/cm2, 1.3xl05 cfu/cm2, 5.0xl04 cfu/cm2, yeast-mould counts as l.lxlO5 cfu/cm2, 2.1xl03 cfu/cm2, 9.7xl04 cfu/cm2, Pseudomonas spp. counts as l.OxlO4 cfu/cm2, 2.1x10s cfu/cm2, 3.7xl02 cfu/cm2 respectively. Exoli was identified in 2 of rainbow trout samples, examined from B farm.71 In 21 water samples mean level of total aerobic mesophilic counts in A, B and C farms were found as 1.2xl05 cfu/ml, 3.6xl06 cfu/ml, 2.3xl04 cfu/ml, Enterobacteriaceae counts as 2.0xl02 cfu/ml, 7.2x1ü1 cfu/ml, 2.9x1ü1 cfu/ml, Coliform counts as l.lxlO2 cfu/ml, 2.9xl0! cfu/ml,