Eksperimental efüzyonlu otitis mediada eritromisin ve prednizolonun efüzyondaki sICAM-1 seviyeleri ile mukozal enflamasyon üzerine olan etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of erythromycin and prednisolone in experimental otitis media with effusion on the sICAM-1 levels in effusion and mucosal inflammation
- Tez No: 137874
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ SÜTBEYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnterselüler adezyon molekülü-1 (ICAM-1), aralarında orta kulak epitelinin de bulunduğu birçok farklı hücre tarafından üretilir. Enflamasyon proçesinin adezyon ve migrasyon olaylarında yer alarak, enflamasyona karşı hücresel cevabın doğmasını sağlar. Temel sürecin enflamasyon olduğu efüzyonlu otitis mediada (EOM) solübl ICAM-1 (slCAM-1) yüksek değerlerde ölçülür. Literatürde glukokortikoidlerin ve makrolidlerin ICAM-1 ekspresyonunu baskıladığını gösteren birçok araştırma bulunmaktadır. Çalışmamızda, öldürülmüş, tiplendirilemeyen Haemophilus influenzae biotip-ll NCTC 8143 ırkı bakteri susu kullanarak 72 adet tavşanın sağ orta kulaklarında EOM oluşturduk. Rastgele olarak seçtiğimiz tavşanları, her birinde 24 hayvan olacak şekilde üç gruba ayırdık. Deneyin 12. saatinden itibaren birinci gruba 1 mg/kg/gün prednizolon, ikinci gruba ise 25 mg/kg/gün eritromisin 12 saatte bir intraperitoneal olarak uygulandı. Tedavi verilmeyen üçüncü grup kontrol olarak kullanıldı. 1., 2., 3., 5., 10. ve 14. günlerde ağrısız bir şekilde sakrifiye edilen tavşanların her iki kulaklarından toplanan efüzyonlardaki slCAM-1 seviyeleri sandwich enzyme linked immunosorbent assay (sandwich ELISA) yöntemiyle kantitatif olarak ölçülürken, orta kulak mukozalarındaki enflamatuar değişimler histopatolojik açıdan incelendi. Çalışmamız sonucunda, enflamasyon oluşturulan kulaklardan alınan efüzyonlarda ölçülen slCAM-1 seviyelerinin ilk 24 saat içinde hızla yükseldiğini, 3. günde pik değerine ulaştıktan sonra, 5. günden itibaren azalmaya başladığını belirledik. Bakteri inoküle edilmeyen sol kulaklarda histopatolojik değişiklik ya da bazal slCAM-1 değerlerinde artış saptamadık. Eritromisin ile prednizolon tedavisinin, efüzyondaki slCAM-1 değerlerini düşürme ve enflamatuar mukozal değişimleri engelleme yönünden belirgin derecede anlamlı aktivite gösterdiğini gözledik (p0,05).
Özet (Çeviri)
Intercellular adhesion molecule-1 (ICAM-1) is produced by a number of different cells including middle ear epithelium. It enables cellular response to occur, taking the place in migration and adhesion events of inflammation process. Soluble ICAM-1 (slCAM-1) is measured in high levels in otitis media with effusion (OME). There are a number of researches indicating that glucocorticoids and macrolides suppressed the expression of ICAM-1 in literature. In our study, by using nonviable and nontypeable Haemophilus influenzae biotype-ll NCTC 8143 strain bacterium, we managed to form OME in right middle ear in 72 rabbits. We divided the rabbits randomly into three groups in such a way that each of them has 24 animals. 1 mg/kg/day prednisolone was applied to the first group, 25 mg/kg/day erythromycin for the second group intraperitoneally. The third group in which the treatment was not applied was used as control. While slCAM-1 levels in effusions collected from both ears of rabbits sacrified on 1st, 2nd, 3rd, 5th, 10th and 14th day were measured quantitatively with“sandwich ELISA”method, inflammatory changes in middle ear mucosa were examined histopathologically. In the result of our study, we detected that slCAM-1 levels measured in inflamed ears, increased fast in the first 24 hours and after reaching peak level on the third day, it became decrease after the fifth day. We did not observe an increase in the values of slCAM-1 and histopathologic changes in left ears. We observed that the treatment of erythromycin and prednisolone indicated statistically significant activity as regards the prevention of inflammatory mucosal changes and decreasing of slCAM-1 values in effusion (p0.05).