Guınea pig'lerde deneysel olarak oluşturulan seröz otitis media tedavisinde klaritromisin ve prednizolonun antioksidan ve antienflamatuar etkilerinin histopatolojik ve biyokimyasal olarak araştırılması
Investigation of antioxidant and anti-inflammatory effects of clarithromycin and prednisolone in the treatment of experimental otitis media with effusion by biochemical and histopathological methods
  1. Tez No: 329963
  2. Yazar: GÜNAY KOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Makrolid grubu antibiyotiklerden klaritromisinin diğer grup antibiyotiklerden farklı olarak antimikrobiyal, etkilerinin yanı sıra antienflamatuar ve antioksidan etkileri mevcuttur. Bu farklılık birçok araştırmacının bu konu üzerinde yoğunlaşmısına sebep olmuştur. Makrolidler, mediatörler aracılığıyla sitokin üretimi, nötrofil infiltrasyonu ve buna bağlı olarak gelişen serbest radikallerin oluşumuna engel olarak antienflamatuar ve antioksidan etkinlik gösterirler. Efüzyonlu otitis media (EOM) tedavisinde, steroid kullanımıyla ilgili birçok araştırmacı doz, süre ve kullanım şekli yönüyle farklı fikirler öne sürmüş olsalar da steroidlerin EOM'deki etkinliği yönüyle görüş birliği mevcuttur. Çalışmamızda deneysel EOM oluşturularak klaritromisin, prednizolon ve bunların kombine kullanımlarının tedavideki antioksidan ve antienflamatuar etkinlikleri araştırıldı. Çalışmamızda rastgele olarak seçtiğimiz guinea pig'lerle her grupta 7'şer hayvan olacak şekilde 5 grup oluşturuldu. Grup 1'e (kontrol) intratimpanik salin enjeksiyonu, diğer gruplara intratimpanik histamin (0,1ml) enjeksiyonunu yapıldı. İntratimpanik enjeksiyonlardan 24 saat sonra, 12 saat arayla günde iki kez; grup 2'ye klaritromisin (15mg/kg/gün) ve prednizolon (1mg/kg/gün), grup 3'e klaritromisin (15mg/kg/gün), grup 4'e prednizolon (1mg/kg/gün), grup 5'e (experimental grup) serum fizyolojik intraperitoneal olarak 5 gün boyunca verildi. Grup 1'e tedavi uygulanmadı. Bu süre sonunda tüm guinea pig'lerden derin anestezi altında intrakardiyak kan alındıktan sonra sakrifiye edildi. Daha sonra sağ temporal kemikleri çıkarılarak hiastopatolojik analizler için fiksasyon ve dekalsifikasyon işlemleri yapıldı. Biyokimyasal analizler sonucunda klaritromisin ve prednizolunun kombine kullanıldığı grupta malondialdehit (MDA) ve total oksidan seviyesi (TOS) değerlerinin anlamlı olarak azaldığı, (p0.05). Experimental grupta ise en yüksek MDA ve TOS değeri ile en düşük TAS değeri belirlendi. Histopatolojik analizlerde experimental grup orta kulak mukozasında, yoğun nötrofil infiltrasyonu, vasküler dilatasyon ve kollojen doku artışı izlenirken bu değişikliklerin en fazla klaritromisin ve prednizolonun kombine edildiği grupta baskılandığı, tek başına klaritromisin ya da prednizolon uygulanan gruplarda nispeten daha az baskılandığı görüldü. Sadece prednizolonun uygulandığı grupta ise klaritromisine göre histopatolojik değişikliklerin daha fazla baskılandığı görüldü. EOM'de klaritromisinin antioksidan ve antienflamatuar etkinliğinin olduğu, Prednizolon ile kombine edildiğinde bu etkilerin güçlendiği görüldü. Klaritromisinin antibakteriyel, antienflamatuar ve antioksidan özelikleri nedeniyle EOM tedavisinde ilk akla gelen ajanlardan olması gerektiği ve kontrendikasyonun olmadığı durumlarda steroidlerin de eklenmesinin tedavi etkinliğini arttıracağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Clarithromycin is a group of macrolide antibiotics. Apart from other antibiotics, clarithromycin have anti-inflammatory and antioxidant as well as antimicrobial effects of it. This difference causes many researchers to concentrate upon the subject. Macrolides have antioxidant and anti-inflammatory activity with the help of mediators by preventing the cytokine production, neutrophile infiltration and the free radical formation which develops depending upon this. Even though, many researchers have suggested different ideas about steroid usage depending on dosage, period and usage aspects on the treatment of Otitis Media with Effusion (OME), there is an agreement asserting that steroids have an effect upon OME. The present study aims to investigate the antioxidant and antiinflammatory activities the clarithromycin and/or prednisolone in the experimental OME induced guinea pigs. In our study, 35 male guinea pigs were randomly chosen into five groups; each group consisted of seven animals. Intratympanic injection of saline injected to group 1 (control), Intratympanic injection of histamine (0,1 ml) injected to the remaining groups. After 24 hours Intratympanic injections, clarithromycin (15mg/kg/day) and prednisolone (1mg/kg/day) to group 2, clarithromycin (15mg/kg/day) to group 3, prednisolone (1mg/kg/day) to group 4, serum physiologic to group 5 (experimental group) were injected intraperitoneally every 12 hours, twice a day for five days. Any treatment was not applied to group 1. At the end of this period, after collecting intracardiac bloods from all guinea pigs under the deep anesthesia they were sacrificed. Later, right temporal bones were removed, fixated and decalcification procedure was done for histopathologic analyses.