Deneysel sepsiste betain ve prednizolonun immünomodülatör etkisi
Immunomodulatory effects of betaine and prednisolone in experimental sepsis model
- Tez No: 195300
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCÜMENT PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Betain ve prednizolonun sepsisteki nitrik oksit düzeyi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla 40 adet Sprague-Dawley cinsi albino rat kullanıldı. Deney hayvanları herbiri 8'er adet rattan oluşan kontrol (K), sepsis-laparotomi (sham), betain (B), prednizolon (P), prednizolon ve betainin (P+B) birlikte kullanıldığı gruplar olmak üzere beş gruba ayrıldı. Postoperatif 24 saat süreyle ratlar takibe alındı. Sepsis modeli oluşturulmak üzere tüm gruplara çekal ligasyon ve perforasyon yapıldı. Sepsis modeli oluşturulan ratlara 24 saat sonra rektal yoldan ateş ölçümü ve relaparotomi uygulandı. Serum nitrik oksit ve lökosit düzeyleri için intrakardiak kan, dokuda nitrik oksit ve myeloperoksidaz düzeyi için de karaciğerden doku örneği alındı. Sepsis modeli oluşturulduktan sonra yapılan hematolojik ve biyokimyasal incelemeler sonucunda prednizolon olmaksızın betainin sepsiste daha yararlı ve etkili olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study was to research of betaine and prednisolone on the level of nitric oxide in sepsis. Fourty Sprague-Dawley rats were randomly divided into 5 groups, each consisting of 8 rats, including control group, sepsis and laparotomy (sham) group, betaine treatment group (B), prednisolone group (P) and both prednisolone and betaine treatment group (P+B). Experimental sepsis was induced by caecal ligation and perforation in all rats. Twenty-four hours after the operation, rectal temperature of each animal was assessed and all underwent relaparotomy. Nitric oxide and leukocyte levels of blood, nitric oxide and myeloperoxidase levels of tissue, respectively, obtained from heart and liver, were studied. As a result, according to hematologic and biochemical assessments, we concluded that betaine administration without prednisolone is more useful and effective in decreasing susceptility to sepsis.