Broyler rasyonlarına betain ve sepiyolit ilavesinin performans ve bağırsak sağlığı üzerine etkisi
Effects of dietary betaine and sepiolite supplementation on performance and intestinal health in broilers
  1. Tez No: 384302
  2. Yazar: KÜBRA UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma betain ve sepiyolitin ayrı ayrı ve birlikte broyler rasyonlarına ilave edilmesiyle büyüme performansı, karkas özellikleri, bağırsak histomorfoloji ve bazı kan parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Toplam 192 adet günlük Ross 308 erkek broyler civciv her biri 48 civcivden oluşan bir kontrol grubu ve üç deneme grubuna ayrılmıştır. Gruplar her birinde 6 adet civciv bulunan 8 adet alt grubu kapsayacak şekilde düzenlenmişlerdir. Birinci, ikinci ve üçüncü deneme grubu karma yemlerine sırasıyla top-dressed olarak %0.15 betain, %1.5 sepiyolit ve %0.15 betain + %1.5 sepiyolit ilave edilmiştir. Kontrol grubu karma yemine betain ve sepiyolit ilave edilmemiştir. Deneme 6 hafta sürdürülmüştür. Deneme sonunda gruplar arasında canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem dönüşüm oranı, ayak sağlığı ve altlık nemi bakımından farklılık gözlenmemiştir. Ayrıca sepiyolit ve betain ilavesi sıcak karkas randımanı ile kalp, karaciğer, dalak, bursa Fabricius, taşlık, abdominal yağ relatif ağırlıkları bakımından farklılık yaratmamıştır. Betain ilavesi relatif böbrek ağırlığını artırmıştır. Denemenin 21.
Özet (Çeviri)
Effects of Dietary Betaine and Sepiolite Supplementation on Performance and Intestinal Health in Broilers The purpose of this study was to determine the effects of dietary betaine and sepiolite supplementation on growth performance, carcass characteristics, intestinal histomorphology and some blood parameters in broilers. A total of 192 Ross 308 male broiler chicks aged one day were allocated into one control group and three treatment groups each containing 48 chicks. Each group was designed to contain 8 replicate groups of six chicks. Basal diets were supplemented with 0.15% betaine, 1.5% sepiolite and 0.15% betaine+1.5% sepiolite as top dressed. Betaine and sepiolite were not included in control group. No differences were observed in live weight, live weight gain, feed intake, feed conversion ratio, feet health and litter moisture. Sepiolite and betaine supplementation didn't affect hot carcass yield and the relative percentages of heart, liver, spleen, bursa Fabricius, gizzard and abdominal fat. Betaine supplementation increased the relative kidney weight.