Tromboz ve tromboz riski taşıyan olguların protein C düzeyleri ve F VIII polimorfizminin incelenmesi
Study of protein C levels and factor VIII polymorphism in cases with thrombosis and thrombosis risk
- Tez No: 137995
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN EMEKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada koroner anjiyografi ile, koroner kalp hastalığı tanısı konmuş 58 hasta ve yine koroner anjiyografi sonucunda hiçbir damar patolojisi olmadığı tespit edilmiş 20 kontrol grubunda, bu hastalığın risk faktörleri arasında bulunan hemostaz parametrelerinden protein C antigen ve aktivitesi, aktive protein C rezistansı, F VIII: C, F VIII: Ag ile F VIII gen polimorfizmi ilişkisi ile diğer risk faktörlerinin, ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. F VIII:C, F VIII eksik plazma kullanılarak koagulometrik yöntemle, F VIILAg, Protein C:Ag ELISA yöntemi ile protein C aktivitesi koagulometrik yöntemle, APC-R ise protein C antikoagülan kapasitesinin koagulometrik yöntemle tespiti ile tayin edildi. çalışıldı. Polimorfizm analizi PCR/RFLP ve agaroz jel elektrforezi teknikleri kullanılarak yapıldı. aPTT, protrombin zamanı, fibrinojen, APC, APC rezistansı koagulometrik yöntemle, serum lipid düzeyleri ise enzimatik yöntemle tayin edildi. Literatüre uygun olarak F VIII: C ve F VIII: Ag değerleri birbiri ile korele idi (r=0.774, p=0).
Özet (Çeviri)
11- SUMMARY In this study we aimed to identify the association of coronary heart disease factors F VIII: C, F VIII: Ag with F VIII gene polymorphisms as well as the association of other coronary risk factors with F VIILC, F VIILAg and F VIII gene polymorphisms. A study group of 58 patients with coronary heart disease and a control group of 20 patients without any coronary disease (both diagnosed with coronary angiogram) have been studied. Polymorphisms Analysis has been made by using Polymerase Chain Reaction (RCR), Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) and Agoroze Gel Electrophoresis Methods. ELISA method for protein C:Ag and F VIILAg, Coagulometric Method with defecient plasma for F VIILC and F VIII, Coagulometric Method for protrombin time, for aPTT, for fibrinogen, for APC and for APC-R, Enzymatic Method for serum lipid levels have been used.