1-2 dimetilhidrazin ile kolon kanseri oluşturulan ratlarda selekoksibin tedavideki rolü
Role of celecoxib in the treatment of colon cancer induced by 1-2 dimethilhidrazine in rats
- Tez No: 137996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU SANCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
80 6. ÖZET Nonsteroidal anti inflamatuar ilaçlar (NSAİİ)'ın özefagus, mide, kolon ve rektal kanserin gelişim ve mortalitesini azalttığına dair çok güçlü epidemiyolojik kanıtlar vardır. Pek çok çalışma kimyasal olarak oluşturulan gastrointestinal kanserlere karşı, NSAİÎ'ın koruma sağladığını göstermiştir. NSAİİ'lann kemopreventif etkisi, multifaktoriel olabilir ve tam olarak mekanizması da açık değildir. Kanser oluşumu ve NSAİİ'lar üzerinde yapılan çalışmalar kanser gelişiminde, prostaglandinlerin anahtar rol oynadığı konusunda odaklanmıştır. Siklooksijenaz tip 2 (COX-2) selektif inhibitörü olan ve bir NSAİİ olan selekoksibin iNOS sentazın regülasyonunu etkileyerek farelerde kolon tümör gelişimini engellediği gösterilmiştir. Prostaglandinler hücre proliferasyonunu arttırmakta, apoptosisini de azaltmaktadır. Bu ise tümör gelişimine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada 1-2 dimetilhidrazinle kolon kanseri oluşturulmuş rotlarda selekoksibin, kanser oluşumunda katkısı kabul edilen doku NO düzeyi üzerine etkisi araştırılmıştır. Sprague-Dawley ratlar 4 gruba ayrılmıştır (n=40). 1. grup kontrol grubu olarak alınırken, 2. gruba sadece selekoksib verilmiş, 3. gruba 1-2 dimetil hidrazin verilerek kolon kanseri oluşturulmuş, 4. gruba ise 1-2 dimetil hidrazin verilip kolon kanseri oluşturulduktan sonra selekoksib ile tedavi edilmiştir.
Özet (Çeviri)
82 7. SUMMARY There are very strong epidemiological proofs concerning the effects of Nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAID) decreasing the development and mortality of esophagial, stomach, colon and rectal carcinomas. Many studies showed that, NSAIDs have a protective effect against chemically induced gastrointestinal carcinomas. The mechanism of chemoprotective effects of NSAIDs is not clear and may be multifactorial. The occurrence of carcinomas and the studies carried out on NSAIDs have focused on the key role of prostaglandins in development of carcinomas. Selekoksib, a NSAID and a selective cyclooxygenase type-2 (COX-2) inhibitor, has been shown to prevent development of colon carcinoma in mice by affecting regulation of iNOS synthase. Prostaglandins increase cellular proliferation and decrase apoptosis and this contribute to tumor development. In this study, the effect of selekoksib on NO levels, where contribute to carcinoma occurrence, has been studied on rats with 1-2 dimethylhydrazine induced colon carcinoma. Sprague-Dawley rats have been divided to four groups (n=40). First group was the control group, the second was only given celecoxib. In third group of rats, colon carcinoma has been induced by 1-2 dimethylhydrazine and the fourth group of rats were treated with celecoxib after being induced colon carcinoma by 1 -2 dimethylhydrazine.