Retinoik asit izomerlerinin beta-amiloid ile apoptozis oluşturulmuş primer hipokampal nöronlar üzerine etkisi
Effect of retinoic acid isomers on beta-amyloid induced apoptosis of primary hippocampal
  1. Tez No: 138006
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ALICIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kültüre edilen primer hipokampal nöronlarda amiloid p-peptid 25- 35 (AP25-35) tarafından oluşturulan apoptozisin, farklı konsantrasyonlardaki retinoik asit (RA) izomerleri tarafından önlenip önlenmediği araştırılmıştır. Retinoik asit izomerleri olarak tüm-trans retinoik asit (t-RA), 9-cis retinoik asit (9-c-RA) ve 13-cis retinoik asit (13-c-RA) kullanılmıştır. AP uygulanmasından 24 saat sonra, retinoik asit uygulanan ve uygulanmayan nöronlarda kromatin yoğunlaşması ve DNA fragmentasyonu ile karakterize edilen apoptotik nukleus oluşumu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we investigated whether apoptosis which is induced by amyloid P- peptide 25-35 (AP25-35) is prevented by retinoic acid (RA) isomers in different concentrations in cultured primary hippocampal neurons. All-trans retinoic acid (ATRA), 9-cis retinoic acid (9-cRA) and 13-cis retinoic acid (13-cRA) were used as retinoic acid isomers. Apoptotic nuclei formation characterized by condensed chromatin and fragmented DNA was monitored in neurons treated with or without retinoic acid 24 hours after treatment with A|3.