Ritim eğitiminin kompleks cimnastik beceri öğrenimi ve motor özellikleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effect of rhythm education on acquiring complex gymnastics skills and motor charactreristics
- Tez No: 138074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma kompleks cimnastik becerilerinin öğretiminde uygulanan geleneksel öğretim yöntemleri ile ritm ile öğretim yöntemlerinin, motorik özellikler ve beceri öğrenimi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, daha önce cimnastik branşı ve müzikle ilgili deneyimleri olmayan, yaşlan onsekiz ile yirmi altı (21, 3± 2,1 yaş / yıl) arasında değişen 13'ü deney grubu (21,5 ± 2,3 yaş /yıl) ve 12' si kontrol (21,0 ±1,7 yaş /yıl) grubu olmak üzere toplam 25 erkek öğrenci araştırma kapsamına alınmıştır. Her iki gruba, sekiz haftalık süre içerisinde, haftada üç gün ve günde bir buçuk saat olmak üzere bir ders programı uygulamıştır. Grupların ders içerikleri aynı, ancak ders işleme yöntemleri farklı olmuştur. Her iki grubun ön test ve son test ölçümleri arasında gelişim farkı olup olmadığı parametrik olmayan Wilcoxon testi ile test edilmiştir. Grupların ön test ve son test ölçümlerinin karşılaştırılmasında parametrik olmayan Mann- Whitney-U testi kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiler, Pearson korelasyon katsayısı formülasyonuna göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of traditional education methods with rhythm aided teaching methods used for the acquisition of complex gymnastic skills, on motor characteristics and skill learning. For this purpose we studied 25 male subjects, whose age ranged between 18 and 25 years (mean age 21,3± 2,1 years) and had no prior experience in gymnastics and music education. We constituted a study (13 subjects, mean age 21,5 ± 2,3 years) and a control group (12 subjects, mean age 21,0 ± 1,7 years). Both groups received a standard education program (3 d/wk and 1.5 h/d) with identical content but different teaching methodology. The intra-group development between the first and second test was assessed with the non-parametric Wilcoxon test. The inter-group differences between the first and second test was assessed with the non-parametric Mann- Whitney-U test. The correlation of dependent and independent variables were obtained by Pearson correlation.