Beden eğitimi bölümü kız öğrencilerinde menstruasyon ve menstruasyon sonrası dönemlerinin hız ve dayanıklılık performansına etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of the female students menstrual cycle and post menstrual cycle on performance of endurance and speed
- Tez No: 138109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BÜLENT ASMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Er oğlu B, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Bölümü kız öğrencilerinde menstruasyon ve menstruasyon sonrası dönemlerinin hız ve dayanıklılık performansına etkisinin incelenmesi, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Yüksek Lisans Tezi, Van, 2003. Bu çalışmada Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü'nde okuyan kız öğrencilerin menstruasyon ve menstruasyon sonrası dönemlerinin hız ve dayanıklılık performanslarına etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışma Beden Eğitimi ve Spor Bölümü I. sınıfında okuyan yaşlan 19-25 arasında değişen 14 kız öğrenci ile gerçekleştirildi. Çalışma sırasında öğrencilerin genel sağlık durumlarını içeren 9 soruluk, kişisel sosyo-demografik özelliklerini, menstrual hikayelerini ve sporla ilgili bilgilerini içeren 27 sorulu anket formları kullanıldı. Çalışmada fiziksel testler iki ay boyunca, her ay menstrual döngünün 2. günü (menses) ve kanama sonrası (post menstrual devre) 8-10, günleri arasında uygulandı. Testleri vücut ağırlığı ölçümü, 12 dakikalık cooper koşusu ve 30 m -kısa mesafe koşusu oluşturdu. Öğrencilerin ortalama yaşlarının 21.57±1.94, boylarının 1.61±0.05 cm ve vücut ağırlıklarının 52.92±4.59 kg olduğu, spora başlama yaşlarının 18.21±3.30, menarş yaşlanmn ise 14.14±1.23 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Eroğlu B. In Yüzüncü Yıl University Physical Education and Sports Department, The Investigation of the Effects of the Female Students' Menstrual Cycle and Post Menstrual Cycle on Performance of Endurance and Speed, University of Yüzüncü Yıl Health Sciences Institute Master Thesis in Department of Physical Education of Sports, Van, 2003. The aim of this study was to research effects the female students' menstrual cycle and post menstrual cycle on performance of speed and endurance in Yüzüncü Yıl University Physical Education and Sports Department. This study includes 14 female students who between 19-25 years old in first class in Phisical Education and Sports Department. At the study, applied a questionary of 9 questions about female students' health condition and 27 questions about personal socio-demographic features, menstrual history and ability of sports. In the study, physical tests applied 2. day (menses) of menstrual cycle and between 8-10. days after the menses (post menstrual cycle) during two months in each months. Tests includes weight measure, 12 minutes cooper-run and 30 m. short-distance run. Female students are average 21.57Ü.94 years old, 1.61±0.05 cm. tall and their age of menarche is average 14.14±1.23. Their average of weight is 52.92±4.59 kg. They have began sports average of 18.21±3.30 years old.