Farklı spor dallarındaki yüksek kol atış tekniğinin biyomekaniksel analizi
Biomechanical analysis on the overarm throw technics in different branches
  1. Tez No: 138128
  2. Yazar: BERGÜN MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Farklı Spor Dallarındaki Yüksek Kol Atış Tekniğinin Biyomekaniksel Analizi Çalışmamızın amacı; yüksek kol atışının farklı branşlarda kinematik analizlerinin yapılarak karşılaştırılmasıdır. Diğer amacımız da bu spor dallarında yüksek kol atış tekniği için baz alınabilecek profil değerler oluşturmaktır. Araştırmaya elit düzeyde 9 bayan voleybolcu ve 1 1 bayan hentbolcu denek olarak alınmıştır. Voleybolcularda smaç hareketi, hentbolcularda sıçrayarak atış hareketinin gerilme ve ivmelerime fazları incelenmiştir. Bu çalışmada 3 boyutlu videografi yöntemi kullanılmıştır. Sporcuların hareketlerinin kaydında 50 Hz hızında iki adet kamera kullanılmış, alamn kalibrasyonu DLT yöntemi ile sağlanmıştır. Kameralardaki görüntüler bilgisayara aktarılarak Simi Motion 5.5 programı ile kinematik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Biomechanical Analysis of The Overarm Throw Technics in Different Branches The aim of our study is to compare the kinematic analysis of the overarm throw in diffirent branches. The other aim of this study is to form profile values for the over arm throw techniques İn these sport branches. So its results will help other people's studies. 9 elite women volleyballers and 1 1 elite women handballers are subjects in this research. The backswing and acceleration phases of the volleyballers' spike and handballers' jum shoot were researched. 3-dimesional videography technic were used to İn this study. Two cameras of 50 Hz were used to shoot the athlete's movements and the calibration of the field was achieved by DLT method. The frames were transfered from video to the computer and by using Simi method 5.5 programme, kinematic analysis were done.