Beden eğitimi spor yüksek okulunda birinci sınıf kız öğrencilerin yıl içindeki fiziksel ve biyokimyasal değişimlerinin belirlenmesi
Evaluation of changes in physical and biochemical paramaters in first class girl students during an education year in physical education and sports high school
  1. Tez No: 138138
  2. Yazar: ÖMÜR TOPÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN SAVRANBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
I. ÖZET Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda 2002-2003 eğitim-öğretim yılı 1. sınıfta öğrenim görmeye başlayan 23 'ü sadece ders formatmda, 12 'si dersler dışında da düzenli ve kulüp düzeyinde egzersiz yapan toplam 35 kız öğrenci üzerinde yapılan bu çalışmada uygulamalı derslerin etkinliğinin değerlendirilmesi ve egzersizin fiziksel ve biyokimyasal parametrelere etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Celal Bayar Üniversitesi fitnes salonu ve performans laboratuarında fiziksel ölçümler yapıldı. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı laboratuarında biyokimyasal parametreler değerlendirildi. Tüm öğrencilerin öğrenim yılı baş ve sonundaki fiziksel ve biyokimyasal ölçümleri karşılaştırıldığında vücut kompozisyonları; ağırlık, total vücut suyu ve vücut kitle indeksinin arttığı tespit edildi. Fiziksel performansları değerlendirildiğinde bacak kuvveti, sırt kuvveti, vertikal sıçrama ve yatay gövde fleksiyonunda azalma saptandı. Biyokimyasal verilerin değerlendirilmesinde kolesterol ve LDL oranlarında anlamlı azalmalar görüldü. Ancak her iki ölçüm sonuçlan da normal referans değerlerinde veya üzerinde tespit edildi. Ders formatmda egzersiz yapan grupta öğretim yılı sonu ölçümlerinde öğrenim yılı başındaki ölçümlere göre vücut kompozisyonlarında; ağırlığın, vücut kitle indeksin, yüzde yağ oranının ve bazal metabolik hızın arttığı, performans testleri karşılaştırıldığında; bacak kuvveti, sırt kuvveti ve vertikal sıçramada azalmanın olduğu görüldü. Ayrıca yatay gövde fleksiyon, dikey gövde fleksiyon ve gövde ekstansiyon testlerinde anlamlı azalma saptanmıştır. Yine bu grupta trigliserid, HDL oranlarında değişiklik saptanmazken, kolesterol ve LDL düzeylerinde düşme tespit edildi.Ders formatı dışında da egzersiz yapan öğrencilerde ise vücut kompozisyonları karşılaştırıldığında yüzde yağ oranı ve yağ kitlesinde bir azalmanın olduğu, yağsız vücut ağırlığında artma olduğu görüldü. Performans testleri karşılaştırmasında ise; bacak kuvveti, sut kuvveti ve vertikal sıçramada artmanın olduğu, dikey fleksiyon ve gövde ekstansiyon testlerinde anlamlı artışların olduğu saptandı. Biyokimyasal parametreler açısından ise; kolesterol ve LDL oranlarında azalma saptandı. Elde edilen bulgulara göre sadece ders formatında egzersiz yapan grupta, öğrenim yılı sonu ölçümlerinde, öğrenim yılı başı ölçümlerine göre fiziksel açıdan bir gerileme saptanmasına karşın, ders dışı bir spor kulübünde düzenli egzersiz yapan gruptaki öğrencilerde fiziksel açıdan bir ilerleme tespit edilmiştir. Ancak tüm sonuçlar normal referans veya sporcu değerlerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
II. SUMMARY The aim of this study was to evaluate the efficiency of the practical lessons and search the effects of exercise to physical and biochemical parameters in 35 girl students, 23 of in training formation, 12 of regularly making exercise also in club level; beginning to the first class of physical education and sports of high school in 2002-2003 education year. For this reason, pysical measurements were done in performance laboratory and fitness room of Celal Bayar University. Biochemical parameters were evaluated by Biochemistry Department of Celal Bayar University, Faculty of Medicine. Body compositions; weight, total body water and body mass index were found increased by comparing the pysical and biochemical mesurements of all students at the beginning and the end of the school year were compared. According to the evaluation of pysical performance; leg force, back force, vertical jumping and horizontal body flexion were obtained decreased. Significant decreases were seen in the ratios of cholesterol and LDL due to the evaluation of biochemical data. However, both measurement results were determined above normal references. In the group of training formation, at the measurements of the end of the year body compositions according to the beginning of the year; weight,body mass index, the ratio of fat percentage and basal metabolic rate were found increased; leg force, back force and vertical jumping were decreased by comparing with performance tests. Furthermore, significant decreases were obtained in the tests of horizontal body flexion, vertical body flexion and body extension. There was no difference in the ratios of HDL and TG but decreases in cholesterol and LDL levels were noted. In the other group which makes regular exercise beside training formation, the ratio of fat percentage and fat mass were found decreased by comparing body compositions but an increase in body weight without fat. In the comparison of performance tests; legforce, back force and vertical jumping were found increased, significant increases were determined in the tests of vertical flexion and body extension. The ratios of cholesterol and LDL levels were found decreased in the biochemical parameters. Due to the obtained data a in the measurements of the group of training formation, at the end of the year a regression were determined physically according to the measurements of the beginning of the year, however, an improvement was obtained pysically in the other group which makes regular exercise in a sports club besides training formation. Nevertheless, all results were found in normal references or sportsman values.