Gençlik Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatlarında görev yapan spor uzmanlarının iş doyum düzeylerinin belirlenmesi
The sports specialist's work satisfaction levels, who work at youth sports directorship center and provinces organizations
- Tez No: 138137
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN ÇUMRALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/ KONYA 2003 Mehmet Çağrı ÇETİN Danışman Yrd.Doç.Dr. Burhan ÇUMRAL1GİL Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Teşkilatlarında Görev Yapan Spor Uzmanlarının İş Doyum Düzeylerinin Belirlenmesi Bu çalışma; Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Teşkilatlarında bünyesinde 2001 yılı itibariyle sözleşmeli personel olarak atanan spor uzmanlarının iş doyum düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Teşkilatlan bünyesinde çalışan 25 1 spor uzmanının iş doyum düzeyleri Minessota Satisfaction Questionnaire (MSQ) anketi uygulanmış, elde edilen bulgular SPSS 1 0.0 paket programında değerlendirilmiştir. Araştırmada; spor uzmanlarının cinsiyet değişkenine göre iç doyum, çalıştıkları kurum değişkenine göre dış doyum ve genel doyum, boş zaman değerlendirmesine göre dış doyum, maaşın yeterli olup olmadığı değişkenine göre dış, iç, genel doyum arasında istatiksel düzeyde anlamlılık bulunmuştur (PO.05). Çalışmada; spor uzmanlarının cinsiyet değişkenine göre dış ve genel doyum, medeni durum değişkenine göre dış, iç ve genel doyum çalıştığı kurum değişkenine göre iç doyum, boş zaman değerlendirmesine göre iç ve genel doyum değişkenleri arasında istatistiki anlamlılık bulunamamıştır (p>0.05). Sonuç olarak; Spor uzmanlarının iş doyum düzeylerini belirleyen faktörler, gelir seviyeleri, sahip oldukları yeteneklerini iş alanına aktarmaları ve terfi imkanlarının bulunmaması gibi sebeplerin etkili olduğu bulunmuştur. 69Bu olumsuzluklara rağmen işlerinin kendilerini meşgul etmesi, tek başına çalışma imkanı bulabilmeleri, toplumda kendilerini saygın bir kişi olarak görmeleri, amirlerinin karar verme yeteneğinden memnun olmaları, çalıştıkları kurumun kendilerine sabit bir iş sağlaması ve çalışma arkadaşlarıyla uyum içerisinde olmaları bakımından hoşnut oldukları sonucu bulunmuştur. 70
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY S.O. Health Science Institue Physical Education and Sport Science MASTER THESIS/ KONYA-2003 Mehmet Çağrı ÇETİN Advisor Assos.Prof. Burhan ÇUMRALIGİL The Sports Specialists's Work Satisfaction Levels, Who Work at Youth Sports Directorship Center and Provinces Organizations The study, which was intented for determining the work satisfaction level of the sports specialists who were appointed as contractual personnel from 2001 year, at Youth Sports Directorship Center and Provinces Organizations, was done. Minessota Satisfaction Questionnaire (MSQ) was applied for measuring the work satisfaction levels of 251 sports specialist who works at Youth Sports Directorship Center and Provinces Organizations, and findings were evaulated at SPSS 10.0 pocket programme. At this investigation, meaningfulness was found at statistical level between ; internal satisfaction, according to the sex variable of sports specialists, external and general satisfaction, according to their association variable, external satisfaction, according to spare time variable, external, internal and general satisfaction, according to salary sufficiency variable. At this study, statistical meaningfulness wasn't found between; external and general satisfaction, according to the sex variable of sports specialist, external, internal and general satisfaction, according to marital status variable, internal satisfaction, according to their association variable, internal and general satisfaction, according to spare time variable. At the result; the reasons, which were effective at the determination of the sports specialists's work satisfaction levels, were found. These are; insufficient salary, which was taken for working, the abilities which they have, can't be shown at their work and no promotion possibilities. 71Although these negativeness, their works are kept busy their own, they can find working alone possibilty, they're pleased for their chiefs making a decision ağabeylity, the association where they work, obtains a fixed work and they have harmony with their work friends. At result, it is attained that they are pleased. 72