Özel spor işletmelerinde iş tatmininin işgücü devrine etkisi (Ankara örneği)
The effects of jop satisfaction over employee turnover at private sports enterprises (sample from Ankara)
  1. Tez No: 138154
  2. Yazar: ORCAN MIZRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
65 ÖZET Bu çalışmanın amacı, özel spor işletmelerinde iş tatmininin işgücü devrine etkisini, spor işletmelerinde çalışanların görüşlerini alarak belirlemektir. Araştırma tarama modelindedir. Araştırma problemine ilişkin mevcut bilgiler ilgili literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde verilmiş, böylece konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Ayrıca araştırma ile ilgili bir anket uygulanmış ve bu anket yoluyla elde edilen verilerle araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Ankara ilindeki 25 'den fazla personele sahip 4 büyük özel spor işletmesi oluşturmaktadır. Örneklemini ise; araştırmaya gönüllü katılan 150 personel oluşturmuştur. Anketler araştırmacı tarafından elden dağıtılmış ve toplanmıştır. Geriye dönen 146 anket değerlendirmeye alınmıştır. Toplanan anketler kontrol edilmiş, deneklerin bazı anketleri eksik yada yanlış doldurmaları nedeniyle 141 anket dikkate alınmış ve istatistiksel işlemlere tabi tutulmuştur. Araştırma kapsamına alınan spor işletmelerindeki personelin % 51. r inin“Erkek”, % 63.1'inin“21-25”yaş grubunda % 51.1'inin“Lisans”mezunu olduğu tespit edilmiştir. İşletmelerde çalışanların % 75.2'sinin“Tam zamanlı”% 36.2'sinin“1-2”yıldır hala bu hizmette bulundukları, % 86.5 'inin“7- 12”saat günlük çalışma süresinin olduğu, % 46.1 'inin“İdari hizmetler”de çalıştığı tespit edilmiştir.66 Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel işlem olarak frekans ve yüzde dağılımları SPSS 1 1.0 programında yapılmış bulgular tablo laştırılmıştır. Araştırmanın tamamına iş tatmininin işgücü devrine etkisi bakımından değerlendirildiğinde, işgörenlerin genelde işlerinden memnun oldukları işgücü devrini gerektiren nedenlerin işyerinden ve işverenden kaynaklandığı ve ayrıca işyerinden ayrılan personelinde kendi istekleriyle işyerlerinden ayrıldıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY The object of this paper is; determining the effects of job satisfaction to the employee turnover, developing suggestions according to the information gathered by consulting the employees of sports enterprises. The research is in the model of examining. The existing information about the research problem is given systematically by examining the related literature» therefore a theoretical outline is established. In addition, a survey has been applied and through the data gained from the survey a solution is tried to be developed. The universe of the research is the 4 large sports enterprises that have more than 25 employees in the province of Ankara. And the survey samples are the 150 voluntary employees within these enterprises. The surveys are delivered and collected personally by the researcher and the 146 surveys returned are taken into consideration. The researcher checked the returned surveys and found out that, 5 of them filled wrong or uncompleted. So 141 surveys used in the statistical investigations. Some statistical data of the survey about the personnel of the sports companies that are subjects of this research are as follows. 51.1% of them are“male”, 63.1% of them are in the“21 - 25”age group and 51.1% of them have a“university degree”. 75.2% of these employees are working“full time”, 36.2% of them are working in the sector for“1 - 2 years”, 86.5% of them are working“7 - 12 hours per day”and 46.1% of them are working in the management services.68 While evaluating the data, frequency and percentage dispersions are used in SPSS 1 1.0 and tables are created through the results. According to the entire research, while evaluating the effect of job satisfaction over employee turnover, it can be told that the reasons for turnover are often about the company or the company owner himself. And also it can be said that the leavings are generally happening voluntarily.