Spor yapan ve yapmayan 11-12 yaş grubu çocuklardabazı fiziksel özelliklerin araştırılması
The research of 11-12 age grops children who are sportmen' or not sportmen' physical characteristics
  1. Tez No: 211962
  2. Yazar: ALEV SOĞAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARSLAN KALKAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalısmada ilkögretimde okuyan 11?12 yas gurubundaki spor yapan ve yapmayan ögrencilerin temel bazı fiziksel, fizyolojik ve motor özelliklerinin arastırılmasıdır. (zmir il merkezinde yasları 11?12 arasında olan ve tesadüfî olarak seçilen 129 sporcu ögrenci bu arastırmaya denek olarak katıldı. Spor yapan ögrenciler spor yaptıkları dallara göre sporcu gruplar olarak adlandırılmıs (Atletizm, Basketbol, Cimnastik ve Hentbol) ve hiç spor yapmayan ögrenciler de spor yapmayan grup olarak kabul edilmislerdir. Sporcu olan ve olmayan tüm grupların fiziksel, fizyolojik ve motor özelliklerinin yapılan ölçümlerle tespit edilmistir. Verilerin düzenlenmesinde ve grafiklerin çizilmesinde MS Excel tablolama paket programı kullanıldı, istatistik analizler ve tabloların düzenlenmesinde SPSS istatistik paket programı kullanıldı. Sporcu olan ve olmayan ögrenciler arasında fiziksel, fizyolojik ve psikomotor özellikleri bakımından önemli farklılıklar olup olmadıgını arastırmak için a= 0.05 önemlilik düzeyinde tek yönlü anova testi, ikinci seviye testi olarak da Tukey HSD testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the main aim is researching same basic physical , physiological and physico-motor properties of primary-school children aged 11-12 who are engaged in sports and not. In "zmir, 131 randomly-chosen sports-students aged 11-12 took part in these research as subjects of experiment. The students who engage in sports were named as sports-groups according to their brunchas (athletism, basketball, gymnastics and handball) and the students who never engage in sports were accepted as the non-sports group. The physical, physiological and physicomotor properties of all groups were determinet by the help of measures. Ms Excel Pactage Programme was uset in the arrangement of data and construction of graphics SPSS statistic package programme was used in the arrangement of tables and statistic analysis. The one-way Anova test on the level of - = 0,05 importance and the Tokey HSD test as the second level test were applied in order to research whether there are differences between the students who engage in sports and not from the point of view of phsical, phsicological and physico-motor properties of them.