Melatonin ile çinko uygulanmış ratlarda akut yüzme egzersizinin kas ve karaciğer glikojeni ile plazma laktat düzeylerine etkisi
The effect of acute swimming exercise on muscle and liver glikogen and plasma lactat levels in melatonin and zinc injected rats
- Tez No: 138155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÖKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
54 ÖZET Bu çalışmanın amacı, bir eser element olan çinko ile melatonin hormonu takviyesinin akut yüzme egzersizi yaptırılan ratlann fizyolojik performanslarının düzeylerini test edebilmektir. Araştırmada 50 adet (4 aylık ) erişkin erkek Spraque-Dawley cinsi ratlar 5 gruba ayrılarak uygulama yapılmıştır. Ağırlıkları homojenize edilmiş (310-315 gr.) ratlara melatonin ve çinko uygulaması gerçekleştirilmiştir. 4 haftalık bu uygulamalardan sonra, ratlardan alman kan ve kas- karaciğer kesitleri analiz edilerek plazma glukoz, plazma çinko, laktat, serbest ve total testosteron, kas ve karaciğer glikojen düzeyleri tespit edilmiş ve karşılaştınlmıştır. Çinko takviyeli yüzme grubunda glukoz seviyeleri, melatonin ve melatonin ile çinko takviyeli gruplardan daha düşük düzeyde bulunmuştur. Takviye yapılan grupların glukoz seviyeleri kontrol gruplarının değerlerinden düşük olarak gözlenmiştir. (PO.05). Melatonin ve çinko takviyeli yüzme grubunun plazma çinko değerleri diğer gruplannkinden daha yüksek değerlerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY The purpose of this study was to asses the swimming exercise level of rats that had zinc and melatonin hormone. în this study 50 rats that were 4 months old were used as subjects. The subjects were divided into 5 groups. Melatonin and zinc suplementation was applied by standardisation of weights of rats (3 10-315 gr.). After 4 week aplication, the blood, muscle and liver samples that were drawn by rats, were analyzed to determine and compare the plasma glucose, zinc, lactate, free and total testosteron, muscle and liver glycogen levels. Glucose levels of zinc group were lower than melatonin and melatonin-zinc groups.