Köpeklerde taenia hydatigena enfeksiyonunun indirekt floresan antikor testi ve enzyme linked immunosorbent assay yöntemi ile teşhisi
Diagnosis of taenia hydatigane in dogs with enzyme linked immunosorbent assay and indirect fluorescence antibody test
- Tez No: 138179
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BURGU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
64 ÖZET Köpeklerde Taenia hydatigena Enfeksiyonunun İndirekt Floresan Antikor Testi ve Enzyme Linked Immunosorbent Assay Yöntemi İle Teşhisi Taenia hydatigena köpek, tilki, çakal, kurt gibi karnivoriarın ince bağırsaklarında bulunur. Bu parazitin larva formu olan Cysticercus tenuicollis arakonak olan geviş getiren hayvanlarda, domuz ve küçük memelilerde omentum ve mezenterlerde yapışmış olarak gelişir. Erişkinleri, köpeklerde klinik olarak fazla bir etki oluşturmamakla birlikte, parazitin esas patojen etkisi "Hepatitis cysticercosa olarak adlandınlan, larvaların karaciğer dokusundaki göçü sırasında meydana getirdiği tahribata ilgilidir. Taenia hydatigena'nın son konaklarda teşhisi, yumurtalarının Taenidae ailesine bağlı diğer türlerin yumurtalanyla kanştığı için zordur. Bu çalışmada, 2 aylık köpek yavrularından enfeksiyon ve kontrol grubu olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Enfeksiyon grubundaki köpekler Cysticercus tenuicollis kistleri yedirilerek enfekte edilmiştir. Her iki gruptan çalışma öncesinden başlanarak, çalışma süresince her hafta kan ve dışkı örnekleri alınmış, dışkı örnekleri alındıklan gün incelenmiş, kan örneklerinin de serumları çıkarılarak -20 C de muhafaza edilmiştir. Enfeksiyon grubunda tüm köpeklerin dışkılarında Taenia hydatigena halkalan görüldükten sonra, nekropsisi yapılan bu köpeklerin bağırsaklarında bulunan Taenia hydatigena'\ar toplanmıştır. indirekt floresan antikor testi için Taenia hydatigena halkalanndan kesit antijeni, ELISA için somatik antijen hazırlanarak çalışma süresince toplanan tüm serum örnekleri her iki yöntemle test edilmiştir. İndirekt floresan antikor testinde, ilk pozitif reaksiyonlar enfeksiyondan 2 hafta sonra gözlenmiş olup, en yüksek antikor titreleri 8-12. haftalarda tespit edilmiş, enfeksiyon grubundaki köpeklerin kan serumlannın yüksek sulandırmalarda bile pozitif reaksiyon verdiği, ancak düşük sulandırmalarda kontrol grubundaki köpeklerin kan serumlannın da yanlış pozitif reaksiyonlar verdiği gözlenmiştir. ELISA yönteminde ise ilk pozitif reaksiyonlar, enfeksiyondan 3 hafta sonra gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY Diagnosis of Taenia hydatigena in Dogs With Enzyme Linked Immunosorbent Assay and Indirect Fluorescence Antibody Test Taenia hydatigena occurs in the small intestine of carnivorous animals, such as dogs, foxes, jackals and wolves. Cysticercus tenuicollis, the larval form of the parasite, develops as adhered to the omentum and mesenterium of intermediate hosts, which are ruminants, pigs, and small mammalian animals. While this parasite's matured forms don't have more clinical effects on dogs, its main pathogenic effect is caused by Hepatitis cysticercosa which is related to destruction of liver during the migrating larvae in the liver tissue of intermediate host. Taenia hydatigena's eggs are difficult to differentiate from the eggs of the other members of Taeniadae family, therefore diagnosis in final hosts almost impossible In this study, two groups of dogs were formed as infection and control groups, which comprise two month-old puppies. Faecal and blood samples were collected from both groups. In infection group, the dogs were experimentally infected with Cysticercus tenuicollis by oral route. During the study, blood and faecal samples were collected every week and faecal samples were examined at the same day and the blood sera were isolated and were kept at -20 °C. After Taenia hydatigena proglottid had been seen in the faeces of all dogs in the infection group, Taenia hydatigena parasites were collected from small intestines of the dogs necropsied. Cross-section antigen of Taenia hydatigena proglottid was prepared for Indirect Fluorescence Antibody Test and also somatic antigen was prepared for ELISA, and all serum samples were tested by both methods during the study. While first positive reactions were observed after two weeks from the infection. Maximum antibody titreş are found in 8th-12th week, blood sera of the dogs in infection groups have given positive reaction at even high dilutions, but at low dilutions, blood sera of the dogs in control groups have given false positive reactions. By ELISA method, first positive reactions were observed after 3 weeks from the infection. In general, although antibody titreş were found at low levels, the datum obtained from the infection and the control groups.