Fordizmden postfordizme geçiş sürecinde ortam koşulları ve dış kaynaklardan yararlanma uygulamasına etkileri: Türkiye'de DKY uygulamasına geçiş süreci üzerine beyaz eşya sanayinde bir araştırma
Environmental conditions during the phase of transition from fordism to postfordism and it?s effect on outsourcing: The case of white goods industry?s transition to outsourcing in Turkey
  1. Tez No: 138188
  2. Yazar: NURGÜL KELEŞ TAYŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dış kaynaklardan yararlanma (DKY) literatürü incelendiğinde DKY uygulamasının tarihsel süreçte nasıl ortaya çıkıp geliştiği ve büyük entegre yapıların hangi nedenler ve koşulların etkisiyle DKY uygulamasına yöneldiği konusunun ele alınmadığı gözlenmektedir. Tarihsel açıdan incelendiğinde DKY uygulamasının Fordist olarak adlandırılan büyük entegre yapıların yaşadığı krize bir çözüm olarak ortaya çıktığı gözlenmektedir. Bu nedenle araştırmamızda Fordizmin neden krize girdiğini açıklayan üç ana yaklaşımdan faydalanarak DKY'nin ortaya çıkışında etkili olan koşullar ortaya konmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda ortaya konan bu ortam koşullarının ülkeler arasında farklılık gösterip göstermediği, farklılık gösteriyorsa DKY'nin uygulanmasında da ülkeler arasında farklılık olup olmayacağı araştırılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda çalışmamızda DKY uygulamasının tarihsel süreçte ortaya çıkışı Fordizmin krizine neden olan ve çalışmada ortam koşulları olarak adlandırılan koşullardaki değişimler üzerinden incelenmektedir. Türkiye'de yaşanan durumu ortaya koyabilmek için Arçelik firmasındaki Fordist üretimin ülke koşullarında yaşanan değişimlerden nasıl etkilendiği ve ortaya çıkan DKY uygulamasının ne gibi özellikler taşıdığı aktarılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçları DKY uygulamasının ortaya çıkmasına neden olan Fordizmin krizinde etkili olan faktörler açısından ülkeler arasında farklılık olabileceğini, bu farklılığın da kullanılan DKY uygulamasının şekillenmesinde bir takım farklılıkların oluşmasına neden olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
An examination of the literature on outsourcing reveals that there is no study which examines the historical roots of outsourcing and how environmental conditions exert pressure on large firms to outsource. Historically outsourcing was used when large companies could not perform due to the crisis of Fordism. Therefore we use three main perspectives which explain the crisis of Fordism, to understand how environmental conditions effect the arise of outsourcing. Furthermore this research tries to examine whether there is a national difference in environmental conditions during the transition from Fordism to Postfordism and in that case how these differences would impact upon outsourcing. In this context this research examines historical context of outsourcing through environmental conditions which effect the crisis of Fordism. With Arcelik case study we tried to show how the environmental conditions in Turkey during the transition from Fordism to Postfordism effected the Fordist production. Based on the results of the study, it appears that there are differences in environmental conditions which cause the crisis of Fordism between countries and these differences could also give rise to differences in outsourcing.