Farklı protein kaynaklarının süt ineklerinde süt verimi ve kompozisyonu ile bazı rumen sıvısı ve kan parametrelerine etkisi
The effect of using different protein sources on milk yield, milk composition and some rumen fluid and blood parameters in dairy cows
- Tez No: 138319
- Danışmanlar: PROF. DR. DURAN POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Taşal T, Farklı protein kaynaklarının süt ineklerinde süt verimi ve kompozisyonu ile bazı rumen sıvısı ve kan parametrelerine etkisi, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Van, 2003. Bu çalışma farklı protein kaynağı olarak soya küspesi (SK), fiğ (F), mürdümük (M) ve mısır glüteni (MG) kullanılmasının süt verimi ve kompozisyonu ile bazı rumen sıvısı ve kan parametreleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 4x4 latin kare deneme planı uygulanmıştır. Bu amaçla yaş, laktasyon dönemi ve süt verimi bakımından birbirine yakın 4 adet İsviçre Esmeri süt ineği kullanılmıştır. Enerji ve besin maddelerince dengelenmiş kaba ve konsantre yemler bir bütün olarak tamamen karıştırılarak hayvanlara adlibitum olarak verilmiştir. Günlük KM tüketimi SK, F, M ve MG' li yem gruplarında sırasıyla 14.66, 14.02, 15.27 ve 15.00 kg olarak belirlenmiştir. Deneme süresince elde edilen KM tüketim değerleri bakımından en düşük değer fiğ kapsayan gruptan, en yüksek değer ise mürdümük kapsayan gruptan elde edilmiş olup, gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (pO.001). Gruplar arasında süt verimi, %4 yağa göre DSV ve KMDSV yönünden bir farklılık tespit edilmemiştir. İneklerden elde edilen süt verimleri SK, F, M ve MG' li yem gruplarında sırasıyla 15.14, 14.75, 14.96 ve 14.95 kg ; YDSV 15.43, 14.75, 14.93 ve 14.65 kg; KMDSV ise 15.19, 14.76, 14.70 ve 14.94 kg olarak belirlenmiştir. Süt yağı, sütte kuru madde ve sütte kül oranlan ise %4.13, 4.01, 4.01 ve 3.88; %12.83, 12.83, 12.67 ve 13.00 ; %0.85, 0.88, 0.90, 0.87 olarak tespit edilmiş ve gruplar arasında süt yağı, sütte kuru madde ve sütte kül oranları bakımından bir farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Taşal T, The effect of using different protein sources on milk yield, milk composition and some rumen fluid and blood parameters in dairy cows. University of Yuzuncu Yd Health Sciences Institue PhD Thesis in depertmant of Food Animal Nutrition, Van, 2003. The objective of this study was to evaluate the effects of soybean-meal (SBM), c(GW), broad bean (BB) and corn gluten meal (CGM) as different protein source on milk yield and composition, some rumen fluid and blood parameters. Four Swiss Brown cows with similar age, lactation period and milk yield were utilized in a 4x4 Latin Square design. Isocaloric and isonitrogenous diets (DM basis) were prepared and fed cows as a total mixed ration at ad libitum intake level. Daily feed intakes were 14.66, 14.02, 15.27 and 15.00 kg kg for soybean-meal, grain wetch, broad bean and corn gluten meal respectively. Animals fed grain wetch had the lowest and animals fed broad bean had the highest feed intake among all treatment groups and this difference was statistically significant (pO.001). Milk yields, either corrected for 4% milk fat or DM were similar among treatments. Total milk yields,milk yields corrected for 4% milk fat and DM were 15.14, 14.75, 14.96 and 14.95 kg; 15.43, 14.75, 14.93 and 14.65 kg and 15.19, 14.76, 14.70 and 14.94 kg, for SBM, GW, BB, and CGM, respectively. Percentages of milk fat, DM and ash were 4.13%, 4.01, 4.01 and 3.88; 12.83, 12.83, 12.67 andl3.00% and 0.85, 0.88, 0.90 and 0.87%, respectively. Percentages of milk fat, DM and ash did not differ among treatments.