Repeat breeder ineklerde tohumlamadan sonra GnRH ve progesteron uygulamalarının gebe kalma üzerine etkisi
Effect of GnRH and progesterone administration after insemination on pregnancy rate of repeat breeder cows
- Tez No: 138318
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ŞENÜNVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, Repeat Breeder ineklerde tohumlama anında Gonadotropin Relaising Hormon (GnRH), tohumlamadan sonraki dört ve beşinci günlerde progesteron uygulamalarının gebe kalma üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada İstanbul Silivri ilçesinde özel çiftliklerde bulunan bakım ve barınma koşulları yeterli olan en az üç veya daha fazla tohumlandıkları halde gebe kalmayan 40 adet inek ve düve kullanılmıştır. Bu hayvanlar onarlı dört gruba ayrılmıştır. Tohumlamadan on beş - yirmi dakika sonra birinci gruptaki hayvanlara 0.01 mg (2.5 mi) GnRH analogu, ikinci gruptaki hayvanlara, tohumlamadan on beş - yirmi dakika sonra 0.01 mg (2.5 mi) GnRH analogu ve tohumlamadan sonraki dört ve beşinci günlerde günde 250 mg progesteron (Medroksiprogesteron asetat) birlikte uygulanmıştır. Üçüncü gruptaki hayvanlara tohumlamadan sonraki dört ve beşinci günlerde günde 250 mg progesteron uygulanmış ve dördüncü gruptaki on hayvan kontrol grubu olarak bırakılmıştır. Çalışmaya genital organ enfeksiyonu bulunmayan hayvanlar alınmıştır. Bu hayvanlarda genital organ muayeneleri, suni tohumlama ve hormon uygulamaları yapılmadan önce, rektal palpasyon uygulanarak yapılmıştır. Dış belirtilere göre östrusu tespit edilen hayvanlar suni tohumlama yöntemiyle tohumlanmıştır. 35Tohumlamadan sonraki 24. saate ovulasyonun kontrolü rektal muayene tekniği ile yapılmış, 24. saatte ovulasyon meydana gelmeyen hayvanlar on iki saat ara ile rektal muayeneye tabi tutularak ovulasyonun kontrolü tohumlamadan sonraki 48. saate kadar takip edilmiştir. Çalışmaya alınan bütün hayvanlarda gebelik muayenesi tohumlamadan sonraki 45 - 60. günler arasında rektal muayene tekniği ile yapılmıştır. Çalışmada, bir, iki, üç ve dördüncü gruplarda gebelik oranları sırasıyla % 70, % 80, % 60 ve % 30 olarak tespit edilmiştir. 24. saatte ovulasyon oranları sırasıyla % 70, %90, %50 ve %50 olarak tespit edilmiştir. 36. saatte ovulasyon oranları sırasıyla %30, %10, %50, %50 olarak tespit edilmiştir. Birinci grupta üç adet hayvan gebe kalmayarak östrus göstermiş, bu üç hayvan için siklus süresi ortalama 21,00 ± 0,58 gün olarak hesaplanmıştır. İkinci grupta iki adet hayvan, gebe kalmamış bu iki hayvandan bir tanesi tohumlamadan sonraki 30. günde östrus gösterirken bir tanesi östrus göstermemiştir. Üçüncü grupta dört hayvan gebe kalmamış, bu dört hayvandan bir tanesi tohumlamadan sonraki 21. günde östrus gösterirken üç tanesi östrus göstermemiştir. Kontrol grubunda 7 adet hayvan gebe kalmayarak östrus göstermiş, bu yedi hayvan için siklus süresi 22.43±1.29 gün olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak; ovulasyonun beklenen zamanda uyarılması ve erken embriyonik ölümlerin önüne geçilebilmesi için tohumlamadan hemen sonra GnRH hormonu uygulanabileceği gibi, tohumlamadan 36sonraki dört ve beşinci günlerde progesteron hormonununda uygulanabileceği, GnRH ve progesteronun birlikte kullanılarak daha yüksek gebelik oranı elde edilebileceği tespit edilmiştir. 37
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study the effect of gonadotropin releasing hormone (GnRH) at the insemination time and progesteron administration on the 4th and 5th days after insemination on pregnancy rate of Repeat Breeder cows were investigated. The material of this study was 40 cows and heifers which were kept under optimal management and bred at least 3 times and returned. The animals were at private farms in the Silivri province of Istanbul. They were divided into four groups.In the first group (n:10) 0,01 mg GnRH (2,5 mIReceptal) was given per animal in 15-20 minute after artificial insemination. In the second group (n:10) 0,01 mg GnRH was injected in 15-20 minutes after insemination and 250mg medroxyprogesterone acetate were given on the 4th and 5th days after insemination. In the third group (n:10) 250mg medroxyprogesteron acetate was given on the 4th and 5th days after insemination and the 4th group (n:10) were considered as control. All the animals were free from genital diseases genital organs were examined by rectal palpation before artifical inseminations and hormone treatments. Animals were insemination artificially when they were in oestrus. Ovulations were examined by rectal palpation 24 hours after inseminations and continued 12 hours interval until 48 hours 38