Geleceğin alternatif gıda kaynakları ve gıda teknolojileri
Alternative food sources and food technologies of the future
- Tez No: 575180
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK KURULTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanların yaşamlarını sürdürebilmek için gerekli olan gıda kaynaklarının önemi, yetersiz beslenme ve gıda güvencesi düşünüldüğünde; gün geçtikçe artmaktadır. Gıda kaynaklarının eşitsiz dağılımı ve ekolojik problemler yüzünden bütün insanlık yeterli derecede beslenememektedir. Bir insanın vücudunun günlük gereksinimlerini karşılamak için tükettiği besinlerden alması gereken 1800 kcal enerjiyi elde edememesi onun yetersiz beslendiğini göstermektedir. Dünya nüfusunun hızla artmasına bağlı olarak besin gereksiniminin de artması ve gelecekte ortaya çıkmasından büyük endişe duyulan kıtlık tehlikesi insanlığı alışılmışın dışında yeni besin kaynaklarından yararlanmaya ve mevcut kaynakları geliştirmeye yöneltmiştir. İnsanlar tarafından gıda olarak kullanılmayan ürünlerin gıda olarak kullanılabilir hale getirilmesi, gıda atıklarının değerlendirilmesi, bazı mikroorganizmaları bol miktarda üretip bu biyokütlenin besin maddesi olarak kullanılması, biyofermantasyon teknolojisi ile selülozdan gıda üretimi, farklı mikrobiyal kaynaklardan protein üretimi (tek hücre proteini), laboratuvar koşullarında üretilen et, çiftlik ürünü olmayan süt içecekleri, dünyada bazı ülkelerde diyetin bir parçası olan insektlerin yeni gıda işleme teknikleri geliştirilerek gıda olarak kullanımının sağlanması başlıca alternatifler olarak sayılabilmektedir. Bu çalışmada alternatif gıda kaynakları ve teknolojileri hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of the food resources required for people to live is increasing day by day due to insufficient nutrition and food security. All humanity cannot be fed sufficiently because of the uneven distribution of food resources and ecological problems. The fact that a person's body cannot obtain 1800 kcal of energy from the foods he consumes to meet his daily needs shows that he is undernourished. Due to the rapid increase in the world population, the growing need for nutrients and the danger of scarcity, which is of great concern in the future, has directed mankind to exploit unconventional new sources of food and develop existing resources. It can be considered as the main alternatives that, using the products which are not used as food by people as food, evaluating food wastes, producing some microorganisms in abundance and using these biomass as nutrients, food production from cellulose with biofermination technology, protein production from different microbial sources (single cell protein), meat producing in laboratory conditions (in vitro meat), non-farm dairy drinks, insects which are part of the diet in some countries in the world are provided the use of food the by developing improved with new food processing techniques. In this study it is aimed to give information about alternative food sources and technologies.