Özel işkletme koşullarında yetiştirilen domuzların döl verimi özellikleri ve yavruların büyüme performansları üzerinde araştırmalar
Investigation on fertility characteristics of sows and growth performances of piglets bred in commercial farm
- Tez No: 138325
- Danışmanlar: PROF. DR. HIDIR DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
sonucunda, yerli damızlık materyalin, verim özellikleri daha üstün olan ırklarla kontrollü olarak çiftleştirilmesi ve işletmelerdeki bakım-besleme koşullarının iyileştirilmesi durumunda verimlerinde artış sağlanacağı kanaatine varılmıştır. 53BÖLÜM 7 ÖZET Çerkezo Et ve Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.'ne ait Domuz Üretim Çiftliği 'nde yürütülen bu araştırmada, Türkiye'de özel işletme koşullarında sınırlı sayıda üretim hayvanı olarak yetiştirilmekte olan domuzların bir yıllık üretim periyodunda döl verim özellikleri, yaşama gücü ve büyüme performansları gibi bazı verim özellikleri sonbahar ve ilkbahar olmak üzere iki doğum mevsimi açısından karşılaştırılmıştır. Araştırma için gerekli veriler bir yıllık üretim periyodundaki iki doğum mevsiminden sonbaharda l.,2. ve 3. doğumunu yapan 84 adet dişi domuz ve bunların 629 adet yavrusundan, ilkbahar doğum mevsiminde ise 2., 3. ve 4. doğumunu yapan 30 adet dişi domuz ile bunların 224 adet yavrusundan elde edilmiştir. İki farklı doğum mevsiminde doğum yapan domuzların döl verim özellikleri arasındaki farkın önem kontrolleri student-t, yavru gruplarının sütten kesime kadar ki yaşama gücü değerleri arasındaki farkın önem kontrolü için ise khi-kâre testi uygulanmıştır. Ayrıca çalışmada yavruların değişik dönemlerdeki büyümelerine etki eden faktörler“En Küçük Kareler Metodu”ile incelenmiştir. Bir yıllık üretim periyodundaki dişi domuzların gebelik ve doğum oranlan %98.28, kısırlık oranı %1.72, bir doğuma düşen yavru sayısı 7.94, doğum basma canlı doğan yavru sayısı 7.48 ve doğuma başına ölü doğan yavru sayısı 0.46 olarak saptanmıştır. Doğum mevsiminin gebelik oram, doğum oram, bir doğuma düşen yavru sayısı ve doğum basma canlı doğan yavru sayısı gibi özellikler üzerine olan etkisi önemsiz, 54
Özet (Çeviri)
doğum başına ölü doğan yavru sayısı bakımından ise doğum mevsimleri arasındaki farklar önemli bulunmuştur. Sonbahar ve ilkbahar olmak üzere iki farklı mevsimde doğan yavruların sütten kesimdeki yaşama gücü değerleri sırasıyla %61.21 ve %78.57 olarak tespit edilmiştir. İki farklı mevsimde doğan yavruların ortalama doğum ağırlığı sonbaharda 1.40 kg, ilkbaharda doğanlarda ise 1.29 kg olarak saptanmıştır. Sütten kesim ağırlıkları ise sonbaharda doğanlarda 3.83 kg, ilkbaharda doğanlarda ise 4.67 kg olarak elde edilmiştir. Domuz yavrularının büyüme hızım etkileyen faktörler olarak doğum mevsimi, cinsiyet, doğum sayısı ve bir doğuma düşen yavru sayışırım etkileri incelenmiş ve doğum mevsimi ile bir doğuma düşen yavru sayısı önemli doğum sayısı ve cinsiyetin büyüme hızı üzerindeki etkileri ise önemsiz bulunmuştur. Bu araştırma ile yerli damızlık materyalin verim özellikleri daha üstün olan ırklarla kontrollü olarak çiftleştirilmesi ve işletmelerdeki bakım-besleme koşullarının iyileştirilmesi sonucu döl verim özellikleri, yaşama gücü ve büyüme performanslarının artabileceği ortaya konulmuştur. 55SUMMARY Investigations on Fertilitiy Characteristics of Sows and Growth Performances of Piglets Bred in Commercial Farm In this study which was carried out at Pig Production Farm of Çerkezo Meat and Food Productions Commercial Company, some production characteristics such as survival, growth and fertility of the pigs which are being bred as production animal in limited number of private farms in Turkey and were compared for two birth seasons which were spring and autumn. The neccessary data for this study were obtained from two birth seasons in a production period of one year. Data were obtained from 84 sows which farrowed their lst,2nd and 3rd birth in autumn and their 629 piglets and 30 sows which farrowed their 2nd,3nd and 4th birth in spring and their 224 piglets. Student-t test was performed for significance control of difference among the fertility characteristics of sows farrowing in two different birth season. Chi-square test was performed for significance control of difference among survival values of piglet groups up to weaning. In addition, the factors affecting on growth of piglets in various periods were examined by using“Least Squares Method”. It was determined as the conception rate and farrowing rate of sows in production period of one year 98.28%, infertility rate 1.72%, litter size 7.94, the number of live born piglets per litter 7.48, the number of stillborn piglets per litter 0.46. The effect of birth season on conception rate, farrowing rate, litter size and the number of live born piglets per litter was not significant. It was found that the difference between birth seasons was significant for the number of stillborn piglets per litter. The survival values at weaning of the piglets born in two different seasons as spring and autumn were 61.21% and 78.57%, respectively. 56