Stroke'lu hastalarda apolipoprotein E genotiplemesi
Apolipoprotein E genotyping in stroke patients
  1. Tez No: 138329
  2. Yazar: SELMA DÜZENLİ GEPDİREMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM PİRİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
VI ÖZET Dünya çapında her yıl yaklaşık 4.6 milyon kişi stroke sebebi ile yaşamını kaybetmektedir. Farklı popülasyonlarda APOE polimorfizminin stroke ile ilişkisini araştıran yayınlar mevcuttur, fakat doğu Anadolu bölgesini kapsayan bu tip bir çalışma henüz yapılmamıştır. Etnik köken açısından Türkiye'nin bu bölgesi çok heterojen olduğundan, bu çalışmada 103 stroke hastası ile 126 sağlıklı kişinin APOE polimorfizmleri risk gruplar açısından karşılaştırılmıştır.. Ayrıca örneklerin serum total kolesterol (TC) ve trigliserid (TG) düzeyleri de herhangi bir hastalık ilişkisi açısından değerlendirilmiştir. Periferik kandan DNA izole edildikten ve amplifikasyondan sonra RFLP yönemi ile genotiplemeye tabi tutulmuştur. Bulgularımıza göre s3 allel taşıyıcılarında stroke riski yüksektir ve E2/3 genotipi hemorajik stroke'tan E3/4 genotipi ise iskemik stroke'tan koruyucudur. ç4 alleli ile stroke arasında bir ilişki yoktur. Plazma lipid seviyeleri apo E genotipleri açısından karşılaştırıldığında E3/3 genotipine sahip hastalarda TC ve TG seviyelerinin artmış olduğu saptandı. Bu çalışmadan çıkan sonuçlar serebrovasküler hastalıkların risk varyasyonundan sorumlu olan etkenlerin genler veya çevre olmayıp, bu iki faktörün etkileşimi olduğu gerçeğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY Worldwide, there are approximately 4.6 million deaths from stroke each year. Several studies have investigated APOE polymorphism association with stroke in different populations, but there are no investigations made for the eastern part of Turkey. For, this region is a very heterogeneous part in respect of ethnicity, we investigated apolipoprotein E polymorphisms in a sample of 103 stroke patients and a control group of 126 healthy subjects from eastern Turkey, to determine risk groups between these polymorphisms. We further investigated the serum total cholesterol and triglyceride ranges in these samples in order to find any relationship. After DNA was extracted from whole blood, it was amplified and genotyped by the RFLP method. We found that s3 allele carriers were more frequent in stroke patients and that the E2/3 genotype was a protecting factor for haemorrhagic stroke, and E3/4 genotype was a protecting factor for ischaemic stroke. There was no association between stroke and the s4 allele. Patients with the E3/3 genotype had increased plasma total cholesterol and triglyceride levels compared to control group. Our findings are consistent with the reality that it is neither genes nor environment, but their interactions that are responsible for the variation in risk of cerebrovascular disease.