The Construction and dissolution of the conception of the 'Welfare state'
- Tez No: 13834
- Danışmanlar: DOÇ. MUHARREM TÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı II. Dünya Savaşı sonrası kapitalist toplumlarda devlete atfedilen bir kimlik olarak“refah devleti”kavramsallaştırmanın oluşumu ve çözülüşü süreçlerini sunmak ve tartışmaktır. Bu kavramsal çerçevenin maddi koşullarının büyük bunalıma karşı geliştirilmiş olan Keynesyan devlet siyasaları olarak anlaşılabileceği öne sürül müştür.“Refah devleti”bu tür siyasalara ve bu siyasaların sonuçlarına meşruiyet bağlamında doğrulayıcı bir şema oluş turmuştur. Sonuç olarak, kapitalist sistemlerde yakın zaman larda ortaya çıkan iktisadi sorunların devletin yeni bir rolüne gereksinim doğurduğu ve yeni-sağın“refah devleti”eleştirisinin bu yeni gereklilikler ve siyasalar üzerinde temellendirildiği ileri sürülmüştür. Kendisine karşılık düşen siyasaların terkedilmesi ve yeni-sağ tarafından ciddi bir eleştiriye açık olması nedeniyle“refah devleti”kavram- sallaştırması ideolojik önemini, me şrulaştırıcı gücünü ve söylemsel bütünlüğünü yitirmiş görünmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study is to present and discuss the construction and dissolution of the conception of the“welfare state”as an important ideological identity attributed to the state in capitalist societies in the post war era. It is argued that »material foundation of this notion can be conceived as Keynesian state practices which began as a response to the great depression. The“welfare state”was a justificatory schema that operated for the purposes of legitimation of those policies and their outcomes. It is concluded that recent economic problems in capitalist systems brought the need for a new role of the state and the new-right critique of“welfare state”was grounded on the logic of new requirements and policies. As a result of the cession of its corresponding policies and a serious offence by the new-right, the conception seems to have lost its ideological importance, legitimizing potential and discursive coherence.