Sivas ilinde yaşayan erişkinlerin hematolojik, biyokimyasal ve spirometrik normlarının belirlenmesi
Determination of the hematological, biochemical and spirometric norms of the adults living in Sivas city
- Tez No: 138373
- Danışmanlar: PROF. DR. SENA ERDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
87 ÖZET Bu çalışmada, Sivas îl Merkezinde yaşayan, 25-64 yaş arası sağlıklı erkek ve kadınlarda hematolojik, biyokimyasal ve spirometrik parametrelerin normal değerleri araştırılmıştır. Bu amaca yönelik olarak, Sivas îl Merkezinde yaşayan, 530 kadın ve erkek erişkin örnekleme alınmıştır. Uygulanan anket sonucunda sağlıklı olarak kabul edilen bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Sabah 12 saat açlıkla gelmeleri istenen bu bireylerden 4-5 mi kan alınarak, biyokimyasal (glukoz, trigliserid, kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, VLDL kolesterol, Kan Üre Nitrojeni, kreatinin, ürik asit, total protein, albumin, sodyum, potasyum, klorür, fosfor, kalsiyum) ve hematolojik (eritrosit, lökosit ve trombosit sayısı, ortalama trombosit hacmi, hemoglobin, hematokrit, ortalama eritrosit hacmi, ortalama hemoglobin değeri, ortalama hemoglobin konsantrasyonu, ve nötrofil, eozinofîl, bazofil, lenfosit, monosit yüzde değerleri) bazı parametrelerin ölçümü yapılmıştır. Daha sonra bu bireylerin spirometrik ölçümlerinin yapılmasına geçilmiştir. Solunum fonksiyon testlerinden; vital kapasite (VC), zorlu vital kapasite (FVC), birinci saniyedeki zorlu ekspirasyon volümü (FEVİ), FVC'nin orta akım hızı (FEF25-75), VC'nin % 25,50 ve 75'lik bölümlerindeki ekspiratuar akım hızları MEF25,50,75), FEVİ/FVC ve tepe ekspiratuar akım (PEF) parametreleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, cinsiyete ve yaş gruplarına göre de değerlendirilmiştir. Sonuçlar literatür bilgileri ışığı altında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY In this study, the normal values of the haeraatological, biochemical and spirometric parameters in the healthy male and female individuals between 25-64 years of age in Sivas City were investigated. This study was performed on 530 healthy adult male and female who have been living in Sivas, with the above-mentioned aim. The individuals evaluated as healthy by using the applied questionnaire results were joined to the study. Biochemical (glucose, triglyceride, cholesterol, high density lipoprotein, low density lipoprotein, very low density lipoprotein, blood urea nitrogen, creatinine, uric acid, total protein, albumin, sodium, potassium, chloriir, phosphor, calcium) and haematological parameters (eritrocyte, leukocyte, thrombocyte, mean thrombocyte volume, hemoglobin, hematocrit, mean corpuscular volume, mean corpuscular hemoglobin, mean corpuscular hemoglobin concentration and % neutrophil, lymphocyte, monocyte, eosinophil, basophil) were measured on the 4-5 ml blood samples injected from the 12 hours fasting individuals. And than, the spirometric parameters such as vital capacity (VC), forced vital capacity (FVC), forced expiration volume at the first second (FEV1), mean flow rate of forced vital capacity (FEF25-75), maximal expiratory flows (MEF25,50,75), FEV1/FVC, peak expiratory flow (PEF) were measured. Finally the obtained values from the studies were evaluated according to sex and age groups. And, these results were concluded in the light of the literature knowledge.