Hastanede çalışan hemşirelerin el yıkama durumlarının belirlenmesi
The determination of handwashing situations of the nurses working in hospital
- Tez No: 138423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu araştırma, Erzurum ili, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye ve Yakutiye Araştırma Hastanelerinde, Dahiliye ve Cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin el yıkama durumlarım belirlemek amacıyla, 10-13 Ocak 2002 tarihleri arasında, toplam 141 hemşire üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, soru formu kullanılarak toplanmıştır. Soru formu araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden hemşirelere uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde yüzdelik ve ki-kare önemlilik testi kullamlmıştır. Hemşirelerin çoğunluğu (%78, n=110), kendisi ve diğer hastalan enfeksiyonlardan korumak için ve bazı işlemlerden (intravenöz, intramasküler, pansuman uygulamaları gibi) önce ve sonra (%93.6, n=132) ellerini yıkadıklarını belirtmişlerdir. Hemşirelerin %44'ü (n=62) hasta sayısının fazla, hemşire sayısının yetersiz oluşunu el yıkamalarım engelleyen en önemli etmen olarak göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This resarch was carried out between the dates 10th and 13th Jannuary 20002 with aim of determining of handwashing situations of the nurses working in Yakutiye and Aziziye hospitals of Atatürk University Medical Faculty. The research was realized on total 141 nurses working in internal medicine and surgery clinics. The data of research were collected by using questionaire form. Questionaire was applied to the volunteer nurses who accepted the participation to the research. Percantage and chi- square signification tests were used in statistical analysis of data obtained from the research. The majority of the nurses stated that they washed their hands before and after some processes (n=132, 93.6%), such as intravenous, intramuscular, and dressing applications to protect themselves and the other patients from the infection (n=110, 78%). Forty four percent of the nurses showed the fact that the number of the nurses became insufficient and the fact that the number of the patients became very much as the most important agent preventing their handwashing (n=62, 44%).