Sağlıklı ve osteoporozlu bireylerde mandibuler kemiğin kalitatif değerlendirilmesinde PMI, kortikal kemik yüksekliği ve yoğunluğunun tanısal güvenirliliği
The diagnostic safety in PMI, kortical bone height and density in the qualitative evaluation of mandibuler bone in individuals with osteoporosis
  1. Tez No: 138427
  2. Yazar: SAADETTİN DAĞISTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OSMAN BİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmada kemik mineral yoğunluğu azalmış (osteoporozlu) ve sağlıklı kadın bireylerin panoramik radyografileri üzerinde panoramik mandibuler index (PMI), mandibuler kortikal kemik yüksekliği, kortikal kemik yoğunluğu ve serum kalsiyum, inorganik fosfat ve alkalen fosfataz seviyelerini karşılaştırdık. Çalışma lumbal vertebralar (L1,L2,L3,L4,L1-L4) ve femur boynu ward's üçgeni bölgelerinde dual enerji x-ray absorbsiyometri yöntemi ile sağlıklı, osteopeni ve osteoporoz tanısı konan ve başka bir sistemik hastalığı bulunmayan ilaç kullanmayan yaşları 32-70 arasında değişen 25 kontrol, 25 osteopenili ve 47 osteoporozlu toplam 97 kadın birey üzerinde yapıldı. Elde edilen bilgiler varyans (ANOVA) analizi ile değerlendirildi Panoramik mandibuler index ve foramen mentale bölgesindeki kortikal kemik yükseklik değerleri kontrol grubu ile hem osteoporozlu hem de osteopenili hasta grupları arasında istatistiksel olarak önemli, matematiksel olarak da belirgin bir fark göstermekteydi. Aynı bireylerin mandibular kortikal kemik yoğunluk değerleri ise istatistiksel olarak önemli değildi. Bu değerler arasında belirgin bir fark yoktu. Serum kalsiyum, inorganik fosfat ve alkalen fosfataz seviyelerinde sağlıklı ve hasta grupları arasında belirgin bir fark bulunamadı. Hem kontrol hem de hasta gruplarının değerleri normal kabul edilen değerler arasındaydı.
Özet (Çeviri)
In this study, the levels of panoramic mandibular index (PMI), mandibular cortical bone height, cortical bone density and serum calcium, inorganic phosphate and alkaline phosphatase were compared on females whose bone mineral density are degenerated (with osteoporosis) and who are healty The study was carried on totaly 97 women between 32 and 70 years old, 25 of whom were control, 25 with osteopenil and 47 with osteoporosis. They were diagnosed as healty, with osteopenil and osteoporosis through dual energy x-ray absorptiometry metod on lumbal vertebrates (L1,L2,L3,L4,L1-L4) and femur collum Ward's triangle regions and they had no other systemic disease and never received drugs. The findings obtained were evaluated by means of variance (ANOVA) analysis. The cortical bone height values in panoramic mandibular index and foramen mentale region were statistically significant between the control group and the patients with osteoporosis and osteopenil. They also showed a significant difference mathematically. The mandibular cortical bone density values of the same individuals were insignificant statistically. No significant difference was observed among these values. There was no significant difference in the values of serum calcium, inorganic phosphate and alkaline phosphate of the healthy and patient groups. The values of both ill and control groups were within the accepted values.