Farklı avlanma metodlarının gökkuşağı alabalığı (onchhorynchuss mykiss) antioksidant aktiviteleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of different catching methods on rainbow trout (onchhorynchuss mykiss) antioxidant enzym activities
- Tez No: 138426
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışma, farklı avlama yöntemlerinin meydana getirdiği stresi belirlemek amacıyla 24'ü elektroşok, 28'i serpme ile avlanan toplam 52 gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) üzerinde yapılmıştır. Stresin etkisini belirlemek amacıyla superoksit dismutaz, gulutatyon peroksidaz, katalaz enzim aktiviteleri ve malondialdehit düzeyi eritrositte, vitamin-A ve vitamin-E düzeyleri plazmada belirlenmiştir. Elektroşok ile avlanan gökkuşağı alabalığında (Onchorynchus mykiss) SOD, GSH- Px, ÇAT, MDA, HGB, Vitamin A ve Vitamin E değerleri sırsıyla 8.52±0.89 U/gHb, 848.06±63.78 U/gHb, 20.170.61±1.3 U/gHb, 31.21i3.12 U/gHb, 15.21il.10 nmol/gHb, 114.21Ü2.5 ng/L, 2.91±0.33 jıg/L; serpme ile avlananlarda ise SOD, GSH-Px, ÇAT, MDA, HGb, Vitamin A ve Vitamin E değerleri sırsıyla 9.17±0.78 U/gHb, 893.96±50.23 U/gHb, 19.775.80±1.492 U/gHb, 26.58i2.16 U/gHb, 14.64iO.77 nmol/gHb, 193.99ilO.53 ug/L, 2.56i0.27 ug/L olarak belirlenmiştir. Vitamin-A değerleri hariç incelenen diğer parametrelerin ortalamaları arasında istatistiksel anlamda farklılık belirlenmemiştir (p>0.05). Her iki avlama metodunda da SOD-GSH-Px, SOD-MDA aralarında korelasyonlar önemli oranda yüksek bulunmuştur (p0.05). Yapılan korelasyon analizinde, elektroşoker grubunda SOD-GSH-Px, SOD-MDA parametreleri arasında önemli derecede pozitif bir korelasyon, SOD-HGB, GSH-Px-HGB, MDA-HGB parametreleri arasında ise önemli dercede negatif korelasyon bulundu. Serpme gurubunda, SOD-GSH-Px, SOD-MDA parametreleri arasında önemli derecede pozitif bir korelasyon, SOD-HGB, GSH-Px-HGB, MDA-HGB parameterleri arasında ise önemli derecede negatif bir korelasyon bulundu. Sonuç olarak, vitamin A değeri hariç, diğer tüm parametreler arasındaki farkın istatistiksel olarak önemsiz çıkması, gökkuşağı alabalığının her iki avlama metoduyla aynı oranda oksidatif strese maruz kaldığı kanaatini vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out to determine the stress caused by difFerent catching methods on rainbow trout (Onchorynchus mykiss). For this purpose 24 fish were cought by electric fishing and 28 by scatter net, with the total being 52. in order to evaluate the antioxidant status, the levels of enzymatic antioxidants (SOD, GSH-Px, ÇAT) and non-enzymatic antioxidants (MDA, Vit A, Vit E) were determined. The levels of SOD, GSH-Px, ÇAT, MDA, HGb, Vit A, Vit E were 8.52±0.89 U /g Hb, 848.06±63.78 U/gHb, 20.170.61 ±1.3 U/gHb, 31.2U3.12 U/gHb, 15.21il.10 n mol/gHb, 114.21±12.5ug/L, 2.91±0.33 jıg/L in fish cought by electric fishing and were 9.17±0.78 U/gHb, 893.96±50.23 U/gHb, 19.775.80 ±1.492 U/gHb, 26.58±2.16 U/gHb, 14.64±0.77 nmol/gHb, 193.99±10.53 ug/L, 2.56±0.27 ng/L in fish cought by scatter, respectively. The differences between mean levels, except for Vitamin A, were not statistically significant (p>0.05). The correlations betvveen SOD and GSH-Px, and SOD and MDA were statisticaUy significant (p0.05) in scatter net method. There are positive correlations between SOD and GSH-Px, and SOD and MDA and there are negative correlations between SOD-HGB, GSH-Px, MDA-HGB for electroshock method. Also there are positive correlations betvveen SOD-GSH-Px, SOD- MDA, and there are negative correlations betvveen SOD-HGB, GSH-Px-HGB7 MDA- HGB in the scatter net method.in conclusion, except Vıt A, the differences between the other parameters were not statistically significant, which suggests that rainbow trout was exposed to the same degree of oxidative stress in either methods used.