Menopozlu ve sağlıklı bireylerde mandibulanın kemik yoğunluğunun optik dansitometre kullanılarak karşılaştırılmalı incelenmesi
Comparative anlysis of bone density of mandible of menopausal and healty individuals by using optical densitometer
- Tez No: 163503
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTAN DELİLBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
91 VII. ÖZET özellikle kadınlarda menopoz sonrası sıkça görülen osteoporoz tüm iskelet sistemini etkilemekte ve en çok vertebra kırıkları oluşmaktadır. Bu durumun alt çene kemiğini de etkilediği varsayımından hareketle çalışmamıza katılan 45 hastanın iskelet sisteminin ve mandibulanın kemik yoğunluğu değerlendirilmiştir. Menopozdan sonraki ilk yıllarda kemik kaybı hızının yüksek olduğu bilinmektedir. Bu durumun mandibuladaki etkisini araştırmak amacıyla kontrol grubunun yaş aralığı menopoz öncesi dönemi kapsamaktadır (grup 3). Menopoz sonrası hastalar ise osteoporozu olan (grup 1) ve olmayan (grup 2) diye ikiye ayrılmış ve toplam üç grup oluşturulmuştur. Araştırmamızın sonuçlarına göre; hem osteoporozu olan hem de osteoporozu olmayan postmenopozal kadınların, mandibulasındaki kemik yoğunluğu değerleri ile premenopozal grubun ilişkisi anlamlı bulunmuştur. Iskeletsel kemik kaybı ve yaş ile mandibuladaki yoğunluk değerlerinin ilişkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülürken, alveoler kret kaybı ve diş sayısı ile mandibuladaki yoğunluk değerleri arasındaki ilişki anlamlı değildir. Osteoporozun mandibuladaki etkisinin araştırılmasının yanısıra çalışmamızın bir diğer amacı da osteoporozun saptanmasında oral radyografilerin kullanışlı olup olmadığıdır. Iskeletsel bulguların elde edildiği DEXA sonuçlarına göre saptanan T skorlarının, panoramik radyografilerden elde edilen optik yoğunluk değerleri ile ilişkisi istatistiksel olarak anlamlıdır. Kısaca panoramik radyografilerin optik dansitometre sonuçlarının, iskelet sistemindeki genel kemik kaybı ile ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
92 VIII.SU MM ARY Osteoporosis is especially seen in post-menopausal women and affects the whole skeletal system causing mostly vertebral fractures. Based on the assumption that it effects mandible as well, bone densities of skeletal system and the mandible of 45 patients involved in our study have been evaluated. It is known that rate of bone loss is high in the first few years after menopause. To investigate the influence of this on the mandible, age interval of the control group was selected as pre-menopausal period (group3). Post-menopausal patients are separated into two groups; ones having osteoporosis and ones having no osteoporosis, as a result three groups are formed. According to the results of our research; the relation between the bone density values of post-menopausal groups and pre-menopausal group was found to be significant. While the relation between skeletal bone loss and age and density values in the mandible was statistically significant, the relation between alveolar ridge loss and tooth count and density values in the mandible was not significant. Along with researching the effect of osteoporosis on the mandible, another purpose of our study was to find out whether oral radiographs are useful for determining osteoporosis. The relation between T scores and optical density values that are obtained by panoramic radiographs was statistically significant. Briefly it was seen that densitometer results of panoramic radiographs are related to general bone loss in the skeletal system.