Çeşitli enerji türlerinin bakteri üremesi üzerine etkisi
Effect of some energy species on bacterial reproduction
  1. Tez No: 138434
  2. Yazar: ÖMER CAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SALİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada, insan sağlığı ile ilgili tetkik ve tedavi amacı ile kullanılan gama enerjisi ve manyetik alan ortamının bazı bakteri türlerinin üremesi üzerine etkisini gözledik. Manyetik alan ortamı etkisini gözlemek için bakteriler üç saat boyunca 4,70 mT ve 50 Hz lik değişken manyetik alan içerisinde, kontrol grubu ise aynı sıcaklık şartlarında manyetik alan dışında tutuldu. Her yarım saatte bir optik dansiteleri ölçülerek bakteri sayıları tesbir edildi. Gama ışını etkisini gözlemek için, kullanılan bakteri türlerinin deney gruplarına, üremelerinin logaritmik fazının başlangıcında 3000 Rad lık gama ışını enerjisi uygulandı ve ardından üç saat boyunca üremeye bırakıldı. Kontrol grupları ise aynı şartlarda, gama ışını uygulanmadan bekletildi. Her yarım saatte optik dansiteleri ölçülerek bakteri sayıları tesbit edildi. Yapılan istatistiksel değerlendirmede manyetik alan ortamının E. coli için 30, 120 ve 150. dakikalarda, S. aureus için deney boyunca, S. epidermidis için ise 60, 90, 120, 150 ve 180.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to determine the effects of gamma radiation and magnetic field on growth of some microorganisms. For determination of magnetic field effect, the experimental groups of bacteria were left in a 4,70 mT and 50 Hz magnetic field for three hours. The control groups were left out of magnetic field under the same temperature conditions. For every half hour, the optical densities of bacteria were measured and the numbers of bacteria were recorded. For determination of gamma radiation however, each bacteria species were exposed to a 3000 Rad gamma radiation at the beginning of logaritmic phase of their reproduction. The control groups were kept in the same conditions without gamma radiation. For every half hour, optical densities were measured and the numbers of bacteria were recorded. In the statistical evaluation, we found that the magnetic field had a significant effect on reproductive rates of E. coli at 30th, 120th and 150th minutes, on S. aureus along the experiment and on S.