Ratlarda deneysel hepatik rezeksiyon modelinde iskemi-reperfüzyon ile indüklenen apopitozis ve hepatik rejenerasyona GM-CSF'ün etkileri
The effects of GM-CSF on ischemia-reperfusion induced apoptosis and hepatic regeneration in a partially hepatectomized rat model
  1. Tez No: 138477
  2. Yazar: İLKAY GÜLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENGİN OK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezinde (DEKAM), Mayıs-Haziran 2003 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Amaç : Ratlarda deneysel hepatik rezeksiyon modelinde, GM-CSF'ün iskemi- reperfiizyon ile tetiklenen apopitozis ve hepatik rejenerasyon üzerine etkilerini araştırmak. Materyal ve Metod : Çalışmada ağırlığı 200-275 gram arasında değişen, 50 adet Wistar-Albino erkek rat kullanıldı. Her biri 10 rattan oluşan 5 grup oluşturuldu. Anestezi için ketamin ve xylazine kullanıldı. Sham grubu dışındaki tüm ratlara juguler venöz kateter yerleştirildi ve operasyondan 1 saat önce SF infüzyonuna başlandı. Orta hat insizyonla laparotomi yapıldı. Sham grubundaki ratlar portal diseksiyon sonrası sakrifıye edildiler. Diğer gruplardaki ratlara 30 dakika total iskemi yapılıp, ardmdan %70'lik karaciğer rezeksiyonu sonrası ve klemp açılarak reperfUzyona bırakıldı. Kontrol gruplanna operasyonda 60 dakika önce 0.02 mi SF, çalışma gruplanna lug/kg GM-CSF SC verildi. Reperfuzyonun 2. ve 48. saatlerinde relaparatomi yapılarak AST, ALT, LDH ve sFas ölçümleri için vena cava inferiordan kan örnekleri alındı. Kalan karaciğer dokusu çıkarılarak tartıldı ve rölatif karaciğer ağırlığı, ML Fas İHK boyamayı ve MDA düzeyi için doku örnekleri alındı. Bulgular : Rölatif karaciğer ağırlıkları ve MI GM-CSF verilen grupta 48.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experimental study was performed at Erciyes University Medical School, Hakan Çetinsaya Experimental and Clinical Research Center (DEKAM) between May- June 2003. Aim : The aim of the study is to investigate the effects of GM-CSF on ischemia- reperfusion induced apoptosis and hepatic regeneration in a partially hepatectomized rat model. Material ve Methods : Fifty Wistar-Albino male rats (200-275 g) were used and they divided into five groups, each including ten rats. Ketamine and xylazine administrated intraperitonealy for anesthesia. A juguler vein catheter placed to all except sham group and normal saline infusion was started 1 hour before operation. A midline laparotomy performed. Sham group rats were sacrified after portal dissection. Total ischemia performed to the other groups, after 70% hepatectomy the occluison opened for reperfüsion of the remnant liver. Before the operation (60 min.) 0,02 ml normal saline was given to control groups and 1 ug/kg GM-CSF was given to study groups subcutaneously administered. Blood samples were collected from v cava inferior for AST, ALT, LDH and sFas levels at the 2nd and 48* hours of reperfüsion with performing relaparotomy. Remaining liver tissues were resected and weigthed. Relative liver mass, MDA, mitotic index and Fas immunohistochemical (IHC) staining evaluations from tissue samples were performed.