Elit sporcularda başarı motivasyonunun, durumluk kaygı düzeyleri üzerindeki etkisi
The effect of achievement motivation on state anxiety levels of elite athletes
- Tez No: 138535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN L. MORALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, elit sporcuların durumluk kaygı düzeylerine göre başarı güdülenmelerini açıklamaktır. Bunun yanında cinsiyet, yaş, deneyim, spor dalı ve millilik durumları dikkate alınarak durumluk kaygı düzeyleri ve başarı güdülenmeleri incelenmiştir. Çalışmada kullanılan ilk ölçek, Willis (1982) tarafından geliştirilmiş“Spora Özgü Başarı Güdülenmesi Ölçeği”, ikinci envanter ise Spielberger ve arkadaşları tarafından (1970) geliştirilmiş“Durumluk Kaygı Envanteri”dir. Cinsiyete göre durumluk kaygı düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Başarı gereksinimi kuramında davranışsal eğilimlerden biri olarak değerlendirilen başarıya yaklaşma güdüsü alt ölçeği ortalama puanları cinsiyete göre incelendiğinde; erkek sporcuların, bayan sporculara göre daha yüksek ortalama puana sahip oldukları belirlenmiştir. Araştırmaya katılan bayan sporcuların başarı güdülenmesinin“Başarısızlıktan Kaçınma Güdüsü”alt ölçeğine ilişkin ortalama puanları erkeklerin ortalama puanından istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksektir. Erkek ve bayan sporcuların millilik durumlarına göre“durumluk kaygı”ve başarı güdülenmesinin“güç gösterme güdüsü”alt ölçeğinden almış oldukları ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. 81Takım sporu ile ilgilenen sporcular ile bireysel spor ile ilgilenen sporcuların“durumluk kaygı”ve başarı güdülenmesinin“Başarısızlıktan Kaçınma Güdüsü”ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. 82
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to explain achievement motivation according to the variable of state anxiety levels of elite athletes. However achievement motivations and state anxiety levels were investigated according to gender, age, experience, branch and experience in national teams First scale was“The Sport Specific Achievement Motivation Scale”, which was developed by Willis (1982). Second was Spielberger (1970)'s“State Anxiety Inventory”. There was no statistically significance difference between state anxiety and gender. But in“motive of power”subscale, there was a significance. The mean points of females in“motive to aviod failure”are statistically higher than males. The mean points of males and female athletes'“state anxiety”and“motive of power”according to national experience were statistically significant. A significance between team sport athletes and individual sport athletes' mean points of“state anxiety”and“motive to avoid failure”subscale was observed. 83