Farklı dişsel maloklüzyonlara sahip ortodonti hastalarında temporomandibular rahatsızlıkların ve ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of temporomandibular disorders and oral health related quality of life ın orthodontic patients with different dental malocclusions
- Tez No: 518476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KUTALMIŞ BÜYÜK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı dişsel maloklüzyona sahip adölesan ortodonti hastalarında temporomandibular hastalıkların prevelansını tahmin etmek ve ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi arasındaki ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na tedavi olmak amacı ile başvuran ve amacımıza uygun olacak şekilde belirlenen kriterleri taşıyan 14-19 yaş arasında 648 hasta üzerinde randomize seçilerek gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dahil edilen bireyler 257 birey Angle Sınıf I (179 kadın, 78 erkek; ortalama yaş 16,93±1,39 yıl ), 269 birey Sınıf II (177 kadın, 92 erkek; ortalama yaş 16,98±1,34 yıl ) ve 122 birey Sınıf III (73 kadın, 49 erkek; ortalama yaş 17,28±1,21 yıl) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Çalışmamızda, Fonseca'nın Anamnestik Anketi, Temporomandibular Rahatsızlıklar için Teşhis Kriterleri: Değerlendirme Araçları (DC/TMD) ve Ağız sağlığı etki profili- 14 (OHIP-14) formları kullanılmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi, bağımsız t testi, Kruskal Wallis testi, Dunn's çoklu karşılaştırma testi, Mann Whitney U testi, ki-kare testi, Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Sonuçlar, anlamlılık p0,05). Kadınların Angle sınıf dağılımları ile Fonseca TMD grup dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,026).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to estimate the prevalence of temporomandibular disorders in adolescent orthodontic patients with different malocclusion and to assess the relationship between oral health-related quality of life. Materials and Methods: Our study was conducted randomly on 648 patients between the ages of 14-19 with the criteria determined to be suitable for treatment with Department of Orthodontics at Ordu University Faculty of Dentistry. The subjects included in the study were divided into 3 groups of 257 Angle Class I (179 females, 78 males, mean age 16,93 ± 1,39), 269 Class II (177 females, 92 males, mean age 16,98 ± 1,34) and 122 Class III (73 females, 49 males, mean age 17,28 ± 1,21). In our study, the Fonseca Anamnestic Questionnaire, Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders: Assessment Instruments (DC / TMD) and Oral Health Impact Profile-14 (OHIP-14) forms were used. One-way analysis of variance, independent t test, Kruskal Wallis test, Dunn's multiple comparison test, Mann Whitney U test, chi-square test, Pearson correlation test were used. A p value of less than 0.05 was considered statistically signifcant in all statistical analyses. Results: In our study, it was found that females' Graded Chronic Pain Scale, TMD Pain, Fonseca, OHIP-14, PHQ-9, GAD-7, OBC sleep activities, OBC awake activities, OBC total and PHQ-15 averages were statistically significantly higher than males (p 0,05). There was a statistically significant difference between the Angle Class distributions of females and Fonseca TMD group distributions (p = 0.026).