Üniversite öğrencilerinin kendi kendine meme muayenesini öğrenmelerinde akran eğitimi modelinin etkinliğinin incelenmesi
The effect of a peer education model for teaching breast self examination to university women students
- Tez No: 115633
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKLİME DİCLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma; Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Buca Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi, Sınıf i Türkçe Öğretmenliği II. sınıfta eğitim alan geç adölesan kız öğrenci grubunun Kendi Kendine [eme Muayenesini(KKMM) öğrenmelerinde akran eğitimi modelinin etkirligini değerlendirmek amacıyla yan deneysel olarak planlanmıştır. Araştırmaya gönüllü olarak katılan 15 öğrenci, araştırmacı tarafından KKMM Eğitim programına alınarak, akran eğitimcisi olarak yeterlilik kazandırılmıştır- Araştırmada akran eğtimcilerinin her biri; üniversite kampüsünde akranı olan 10 öğrenciye KKMM Eğitim fogramım uygulayarak 1 50 öğrenciye ulaşılmıştır. Öğrencilerin Tanıtıcı Bilgi Formu araştırmacı tarafından oluştum [muştur. Araştırmada, laurer'in (1997) geliştirmiş olduğu KKMM Bilgi Değerlendirme Fora ıu I ve II, KKMM ygulama Becerisini Değerlendirme Formu, KKMM Düzenli Uygulama Durumunu değerlendirme Formu kullanılmış, formlar 100 puan üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma îrilerimn değerlendirilmesinde;“İki Eş Arasındaki Farkın Önemlilik Testi”,“İki Ortalama arasındaki Farkın Önemlilik Testi”,“Mc Nemar Testi”,“Pearson Korelasyon Analizi”kullanılmıştır. Öğrencilerin KKMM eğitimi öncesi bilgi puan ortalamaları 43,00(: =11,74), eğitimden bir ifta sonra bilgi puan ortalamaları 88,16(±8,15)'dır.
Özet (Çeviri)
This research has done as a semi-experimental research to measure the effect of peer education model for teaching Breast Self Examination (BSE) to Buca Educational Faculty of Departments of Primary School Education, Science Education, Turkish Language and Teaching late adolescent women students in Dokuz Eylul University. 15 volunteer students has been teached by researher about KKMM program, so they have got peer instructor experience. In this research, each instructor has teached KKMM program other 10 students, so 150 students has taken this program. Demographics Data of Students has investigated by researcher. In this investigation, Maurer's (1997) BSE Education Form I and H, BSE Utilization Form, BSE Regular Utilization Form has been used. These forms have been evaluated and then the supplied data have been analysed with“Independent Samples T Test”,“Paired Samples T Test”,“Mc Nemar Test”,“Pearson Correlation Analyse”. Before education, students' BSE knowledge point mean was 43,00 (±11,74), on the contrary, the mean point reached to 88,16(± 8,15) after education. As it seems that there is a significant differences between the results. (p;>??