Tip ve tip II diyabetes mellituslu hastalarda serumda ferritin ve transferrin idrarda beta 2 mikroglobulin düzeylerinin incelenmesi
To examine levels of ferritin and transferrin in serum and beta 2 microglobulin in urine in type I and type II diabetes mellitus patients
- Tez No: 138603
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GÖZÜKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Endokrin ve Genel Dahiliye poliklinik ve servislerinde tanısı konulmuş 20 tipi ve 20 tipli Diabetes Mellitus hastasında ve sağlıklı 20 kişiden oluşan kontrol grubunda AKŞ, HbA1c, transferrin, ferritin ve |32MG düzeylerini ölçerek bu parametreler ile d iabet tipleri arasındaki korelasyonu inceledik. Çalışmamızda tip I diyabetes mellituslu hastalar ile kontrol grubu karşılaştırıldığında, AKŞ, HbAiC, transferrinin serum düzeylerinin ve (32MG'nin idrar düzeylerinin istatiksel açıdan anlamlı olduğu fakat ferritin düzeyinin anlamlı olmadığı görülmüştür. Tip II DM'lu hastalar ile kontrol grubu arasında AKŞ, HbAiC transferrin, ferritin ve (32MG değerlerini karşılaştırdığımızda, (32MG dışındaki tüm parametrelerin tip II DM'lu hastalarda kontrollere göre daha yüksek olduğu ve tip II DM'lu hastalarda AKŞ, HbAıC ve transferrinin kontrollere göre istatistiksel olarak çok ileri derecede anlamlı (p0,05) istatistiksel anlamlılık göstermediği bulgulanmıştır. Araştırma kapsamına aldığımız tüm diyabetik gruplar ile kontrol grubunu AKŞ, HbA-ıC, transferrin, ferritin ve (32MG parametreleri açısından incelediğimizde, karşılaştırılan bu iki grubun tüm parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlılık gösterdiği bulunmuştur. Araştırmamızda tip I DM'lu hastalara ait bulgularla tip II DM hasta grubuna ait parametreler incelendiğinde, AKŞ ve [32MG dışındaki tüm parametrelerin istatistiksel açıdan anlamlılık göstermediği bulgulanmıştır. Sonuç olarak tipi ve tipli diyabetik hastalarda bu parametrelerde ki anlamlı artışın diyabetin klinik seyrini incelemede ve diyabetin kontrolünde yararlı olabileceği kanaatine varılmıştır. 89
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY We studied the interrelationship effect of fasting blood glucose (FBG), HbAiC, transferrin, ferritin and p2MG levels in 20 type I diabetes mellitus (IDDM), 20 type II diabetes mellitus (NIDDM) and 20 healthy control at the department of internal medicine, in Turgut Ozal Medical Center in Inonu University, Malatya Turkey. If we compare the date of IDDM and control groups, there is a statistically significant differenceses in between serum FBG, HbA^, transferrin and urine p2MG but no differencesses for ferritin. We found that there is a significant differenceses in the values of FBG, HbAic, transferrin, ferritin in between NIDDM and control group but no difference in p2MG.