Tip I ve Tip II diabetes mellituslu hastalarda serumda ferritin ve transferrin, idrarda beta 2 mikroglobulin düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 403852
 - Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GÖZÜKARA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada inönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Endokrin ve Genel Dahiliye poliklinik ve servislerinde tan ı s ı ko nulm uş 20 tipi ve 20 tipll Diabetes Mellitus hastasınd a ve sağ lı kl ı 20 kişiden o l u şan kontrol grubunda AKŞ, HbA 1 c, transferrin, ferritin ve PıMG düzeylerini ölçerek bu parametreler ile diabet tipleri a rası ndaki korelasyonu inceledik. çalışmam ı zda tip i diyabetes mellituslu hastalar ile kontrol grubu karşılaştınldığında, AKŞ, HbA,c, transferrinin serum düzeylerinin ve p,MG'nin idrar düzeylerinin istatiksel aç ı dan anlamlı olduğu fakat ferritin düzeyinin anlamlı o l madığ ı görülmüştür. Tip ii DM'lu hastalar ile kontrol grubu arasında AKŞ, HbA,c, transferrin, ferritin ve p,MG değerlerini ka rş ılaş tırd ığ ımızd a, p,MG dı ş ında k i tüm parametrelerin tip ii DM'lu hastalarda kontrollere göre daha yüksek olduğu ve tip ii DM'lu hastalarda AKŞ, HbA,c ve transferrinin kontrollere göre istatistiksel olarak çok ileri derecede anlamlı (pO,OS) istatistiksel anlamlılık göstermediği bu l gu l anm ı şt ır . Araştırma kapsamına aldığımız tom diyabetik gruplar ile kontrol grubunu AKŞ, HbA,c, transferrin, ferritin ve p,MG parametreleri açısında n incelediğimizde, karşı la ştırıl an bu iki grubun !üm parametreler açısından istatistikselolarak an lamlılı k g ös te rdiği bu lunmuştur. Araştırm a mı zda tip i DM'lu hastalara ait bulgularla tip ii DM hasta grubuna ait parametreler i nce l e ndiğind e, AKŞ ve p2MG dı ş ın daki tüm parametrelerin istatistiksel açıdan anlam lılık göstermediği bulgulanmış t ır. Sonuç olarak tipi ve tip ii diyabetik hastalarda bu parametrelerde ki a n lam lı artı şı n diyabetin klinik seyrini incelemede ve diyabetin kontrolünde yarar lı olabileceğ i kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
We studied the interrelationship effect of fasting blood glucose (FBG), HbA,c, transferrin, territin and 13ıMG levels in 20 type ı diabetes nıellitus (lOOM), 20 type ii diabetes mellitus (NIOOM) and 20 healthy control at the department of internal medicine, in Turgut Ozal Medical Center in Inonu University, Malatya Turkey. Ifwe compare the date of IDDM and control groups, there is a statistically significant differenceses in between serum F8G, HbA,c, transferrin and urine 132MG but no differencesses for ferritin. We found that there is a significant differenceses in the values of FBG, HbA,c, transferrin, Jerritin in between NIDDM and control group but no difference in p,MG.