Pediyatrik günübirlik olgularda remifentanil propofol ile tivanın ve desfluran-N2O ile inhalasyon anestezisinin hemodinami ve derlenme özellikleri açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 138651
  2. Yazar: ZEKİNE ÖZPOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN TOĞAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
7. ÖZET Günübirlik cerrahi girişim uygulanacak pediyatrik olgularda propofol ve remifentanilin birlikte kullanıldığı total intravenöz anestezi yöntemini, intraoperatif hemodinamik değişiklikler ve derlenme özellikleri açısından desfluran ve nitröz oksitden oluşan dengeli inhalasyon anestezisi yöntemi ile karşılaştırmayı amaçladık. Yaşları 4 ila 12 arasında değişen, ASA I risk grubundaki 50 olgu rastgele iki gruba ayrıldı. Tüm olgulara oral yoldan 0,5 mg.kg“1 midazolam ile premedikasyon uygulandı. Anestezi indüksiyonu iki grupta da 1 mg.kg”1 lidokain, 1 (ig.kg“1 remifentanil, kirpik refleksi kayboluncaya kadar propofol ile sağlandı. 0,1 mg.kg”1 vekuronyum ile endotrakeal entübasyon gerçekleştirildi. Preoperatif, indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası, insizyon sonrası ve cerrahi başladıktan sonra beşinci, onuncu, onbeşinci, yirminci, otuzuncu dakikalarda ve operasyon sonunda kalp atım sayısı, sistolik, diyastolik ve ortalama arter basıncı, periferik oksijen saturasyonu, etC02 basıncı ve vücut ısısı kaydedildi. Uyanma ve derlenme süreleri ve bu dönemde görülen hipoksi, laringospazm, bulantı-kusma, ağrı ve ajitasyon gibi yan etkiler kaydedildi. Her iki grupta anestezi süresince hemodinamik değerler kabul edilebilir sınırları içinde kaldı, inhalasyon anestezisi grubunda spontan ventilasyon dönüş ve ekstübasyon süreleri, TİVA grubunda ise göz açma ve Aldrete skorunun sekizin üzerine çıkma süresi diğer gruptan daha kısaydı. Uyanma ve derlenme döneminde karşılaşılan yan etkiler bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. İki grupta da derlenme döneminde ağrı ve ajitasyon oranı yüksekti. Günübirlik cerrahî uygulanacak pediyatrik olgularda remifentanil ile propofolden oluşan TİVA ve desfluran ile nitröz oksitden oluşan inhalasyon anestezisinin uygun metodlar olduğu kanısına varıldı. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY We aimed to compare intraoperative hemodynamic changes and recovery characteristics in pediatric cases who underwent ambulatory surgical procedures between propofol and remifentanil total intravenous anesthesia method and desflurane and nitrous oxide balanced inhalational anesthesia method. 50 ASA I pediatric cases were aged 4-12 randomly allocated to two groups. All patients were premedicated with midazolam 0.5 mg.kg“1 orally. Anesthesia induction was performed with 1 mg.kg”1 lidocaine, 1 p.g.kg“1 remifentanil and followed by propofol in a dose sufficient to abolish the eyelash reflex in both groups. Endotracheal intubation was performed with 0.1 mg.kg”1 vecuronium. Preoperatively, after induction, after intubation, after skin incision and at the fifth, tenth, fifteenth, twentieth, thirtieth minutes after the beginning of the surgery and at the end of the operation, heart rate, systolic, diastolic and mean arterial pressure, peripheral oxygen saturation, ETC02 pressure and body temperature was recorded. Emergence and recovery times, side effects such as hypoxia, laryngospasm, nausea and vomiting, pain and agitation in that period were also recorded. In both groups clinically acceptable hemodynamic changes were determined. In the inhalational anesthesia group, return of spontaneous ventilation and extubation times and in the TIVA group eye opening and the time of Aldrete's scores >8 were shorter than the opposite group. There were no statistically significant differences between the two groups regarding to side effects that seen in emergence and recovery periods. We concluded that TIVA with remifentanil and propofol and inhalational anesthesia consist of desflurane and nitrous oxide, are both suitable methods for ambulatory pediatric surgical cases 48