Ratlarda kafa travmasında propofol ve eritropoetinin antioksidan özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 138662
  2. Yazar: ERDOĞAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada, ratlarda oluşturulan kafa travmasında propofol ve eritropoetinin antioksidan enzimlerden CAT ve SOD aktivitesi, oksidan bir enzim olan XO aktivitesi, membran lipid peroksidasyonunun son ürünü olan MDA düzeyi ve NO düzeyi üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Toplam 28 adet wistar albino dişi rat kullanıldı ve deney grupları sham, kontrol, Epo (5000 U/kg), propofol (100 mg/kg) ve Epo (5000 U/kg)+propofol (100 mg/kg) olarak oluşturuldu. SOD ve CAT düzeylerinde gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu. MDA ve NO düzeyleri Epo, propofol ve Epo+propofol gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı düşüktü. XO düzeyinde ise Epo grubunda kontrol grubuna göre anlamlı bir düşüş varken, propofol grubunda sham grubuna göre anlamlı yüksekti. Sonuç olarak kafa travması sonrası verilen Epo ve propofol MDA, XO ve NO düzeylerini normal beyin dokusu düzeyine düşürdü. Bu nedenle, Epo ve propofolun beyin dokusu için antioksidan özellik taşıdığını düşünmekteyiz. Epo ve propofolun birlikte verilmesinin ayrı ayrı verilmelerine bir üstünlük sağlamadığı saptandı. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we aimed to examine the effects of propofol and erythropoietin on antioxidant enzymes (CAT, SOD) activity, oxidative enzyme (XO) activity, NO and MDA that is the last product of membrane lipid peroxidation in the rats with closed head truma. 28 wistar albino female rats were allocated to five groups as sham, control, Epo (5000 U/kg), propofol (100 mg/kg) and given both Epo (5000 U/kg) and propofol (100 mg/kg). There were no significant differences in SOD and CAT tissue levels in all groups.MDA and NO levels were decreased significantly in Epo (5000 U/kg), propofol (100 mg/kg) and given both Epo + propofol groups. XO enzyme activity was significantly lower in Epo group than in control group and significantly higher in propofol group than in sham group. As a result; after head trauma Epo and propofol decreased MDA, NO, XO levels to baseline levels. Therefore; we thougth that Epo and propofol both have antioxidant properties for brain tissue. This experimental study has shown that; combination of Epo and propofol had no significant advantages against Epo or propofol alone. 67