Ağır kafa travması oluşturulan ratlardapropofol ve deksmedetomidinkullanılmasının antioksidan etkilerininkarşılastırılması
Antioxidant properties of propofol and dexmedetomidine after traumatic brain injury in rats
- Tez No: 194296
- Danışmanlar: PROF.DR. ADEM BOYACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Travmatik beyin hasarı günümüzde giderek artan yaygın bir ölüm ve sakatlıknedenidir. Reaktif oksijen radikalleri ikincil beyin hasarı sırasında önemli roloynamaktadırlar. Enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidanlar oksidatif hasara karşıbeyni koruyabilirler. Bu çalışmada, Sprague-Davley ratlarda oluşturulan ağır kafatravmasında propofol ve deksmedetomidinin antioksidan enzimlerden katalaz (CAT) vesüperoksit dizmutaz (SOD) aktivitesi, membran lipid peroksidasyonunun son ürünü olanmalondialdehit (MDA) düzeyi ve nitrik oksit (NO) düzeyi üzerine etkilerini araştırmayıamaçladık.Erkek ratlar dört gruba ayrıldı: Hiç travma uygulanmayan sham grubu, sadece travmauygulanılan kontrol grubu, travma sonrasında propofol uygulanılan grup (100 mg/kg, i.p.)ve travma sonrasında deksmedetomidin (100 /kg, i.p.) uygulanılan grup. Marmarou veark.nın tariflediği kafa travması modeli kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Traumatic brain injury is today an increasingly common and is the leading causeof death and disability. Reactive oxygen species play a role during secondary braininjury. Enzymatic or nonenzymatic antioxidants may protect brain tissue againstoxidative damage. The present study was performed to assess the changes ofendogenous indices of oxidative stress in the brain tisue from rats subjected to headtrauma and whether treatment with propofol or dexmedetomidine modifies the levels ofendogenous indices of oxidative stress and antioxidants.Sprague-Davley male rats were divided into four groups: non-traumatic shamgroup, trauma performed control, trauma with propofol (100mg/kg, i.p.), trauma withdexmedetomidine (100 /kg, i.p.) performed study groups. Brain injury in rats wasperformed as described by Marmarou et al.