Adli müşahade altında bulunan ve DSM IV tanı kriterlerine göre antisosyal kişilik bozukluğu tanısı almış erkeklerde ve herhangi bir psikiyatrik tanı almamış erkeklerde depresyon ve anksiyete düzeylerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 138716
  2. Yazar: HAYATİ KORKMAZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Adli müşahede altında bulunan ve DSM-IV tanı kriterlerine göre antisosyal kişilik bozukluğu tanısı almış erkeklerde ve herhangi bir psikiyatrik tanı almamış erkeklerde depresyon ve anksiyete düzeylerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi Çalışmada, 20 yaş üstündeki adli müşahede altında bulunan ve DSM- IV tanı ölçütlerine göre antisosyal kişilik bozukluğu tanısı alan erkek deneklerle (n=42), herhangi bir psikiyatrik tanı almayan erkeklerin (n=42) depresyon ve kaygı düzeyleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmada Denekler Hamilton Depresyon Değerlendirme ölçeği, Durumluk ve Sürekli Kaygı ölçekleri kullanılmış ve araçlardan elde edilen veriler ilişkisiz gruplar için t testi ile analiz edilmiştir. Bulgular Antisosyal kişilik bozukluğu olan grubun depresyon puan ortalamaları arasında fark vermezken, durumluk ve sürekli kaygı puanları açısından iki grup arasında anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda antisosyal kişilik bozukluğu tanılı bireylerin suç türleri ve sayılarına ilişkin genel bilgiler de verilmiştir. Bulgular alanyazın doğrultusunda tartışılmıştır. Anahtar Sözcükler : Antisosyal kişilik bozukluğu, depresyon, kaygı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Depression and Anxiety Levels of The Males Who Are Subject to Judicial Observation and Taken The Diagnosis of Antisocial Personality Disorder with The Males Who Have No Psychiatric Diagnosis According to DSM-IV Criteria In this survey it was investigated that the anxiety and depression levels of the males who are subject to judicial observation and taken the diagnosis of antisocial personality disorder according to DSM-IV criteria (n=42), comparatively with the males who have no psychiatric diagnosis according to DSM-IV criteria (n=42). Data obtained by using Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), State-Trait Anxiety Inventory I and II (STAI I and II) were analyzed by t test for the unassociated groups. According to the findings, the mean of depression had no difference between both groups. However, continuous and stationary anxiety scores were significantly different between the research group and the comparison group. Also the data about the number of the crime and kinds oh crime of the males who had taken the diagnosis of antisocial personality disorder is given. Findings were discussed with the related literature. Key Words : Antisocial personality disorder, depression, anxiety