Transvajinal ultrasonografi ile polikistik over tanısı konulan infertil olgularda IVF-ICSI tedavi protokollerine metformin eklenmesinin tedavi sonuçlarına olan etkisi
- Tez No: 138721
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ PABUÇCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmaya Mayıs 2002 ve mayıs 2003 tarihleri arasındaki dönemde Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Askeri Tıp Fakültesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Polikliniği Yardımcı Üreme Teknikleri Ünitesi'ne infertilite şikayetiyle başvuran ve tranvajinal ultrasonografl ile polikistik over tanısı konan 40 olgudan oluşan hasta grubu alındı. PCO tanısı ultrasounda yoğun bir stromal çekirdek etrafında periferik olarak sıralanmış veya Adams ve arkadaşları(2) tarafından önerilen artmış miktardaki stroma içinde dağılmış 2-8mm çaplarında 10 veya daha fazla kistin gösterilmesi ile konuldu. Olguların tamamı düzenli menstruel sikluslara sahipti ve klinik ya da biyokimyasal hiperandrojenizme ait bulguları yoktu. Hirsutizm ve aknesi olanlar.androjen seviyesi yüksek olanlar.LH/FSH değeri 2'den büyük olan, midluteal progesteronu
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fourty patients who had infertility complaint and were diagnosed as polycystic ovaries by transvaginal ultrasonography at assisted reproduction unit during May 2002 and May 2003 were included in the study. PCO was diagnosed when the ultrasound scan showed 10 or more cysts measuring 2-8 mm in diameter arranged peripherally around a dense core of stroma or scattered through an increased amount of stroma as suggested by Adams et al(2).AII the cases had regular menstrual cycles and there were no clinical or biochemical signs of hyperandrogenism. The women who had any evidence of hirsutism and acne.elevated androgen levels,LH/FSH greater than 2.midluteal progesteron