Trombofili yapan faktörlerin gebeliğin hipertansif hastalığı ile olan ilgileri
  1. Tez No: 138728
  2. Yazar: ÜMİT ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN CANSUN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET TROMBOFİLİ YAPAN FAKTÖRLERİN GEBELİĞİN HİPERTANSİF HASTALIĞI İLE OLAN İLGİLERİ Bu çalışmanın amacı trombofiliye neden olabilen, bazı parametrelerin gebeliğin hipertansif hastalığı ile olan ilişkilerini ortaya koymak ve bu sayede gebeliğin bipertansif hastalığı için riskli olan hastaların saptanmasına yardımcı olmaktır. Olgular iki grup halinde değerlendirildi: Kontrol grubuna 20 haftadan büyük gebeliği olan ve gebeliği riske eden bir patolojisi olmayan, 102 normotansif gebe dahil edildi. Çalışma grubuna 20 haftadan büyük gebeliği olan ve gebeliğin hipertansif hastalığı tanısı konulmuş 100 gebe alındı. Bu hipertansif gebeler; eklampsi, şiddetli preeklampsi, preeklampsi, kronik hipertansiyon -s- süperempoze preeklampsi, eklampsi ve HELLP sendromu olarak altı alt sınıfta incelendi. Bütün gebelerde; tam kan sayımı, antitrombin IH, protein C, protein S, faktör V Leiden mutasyonu, protrombin 20210 mutasyonu, metilentetrahidrofolatredüktaz 677 mutasyonu, antifosfolipit IgG ve IgM, antikardiyolipin IgG ve IgM ve homosistein çalışıldı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 11.0 programı kullanıldı. Kontrol ve gebeliğin hipertansif hastalığı grubu olarak ikili katılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, kontrol ve gebeliğin hipertansif hastalığının altı alt grubunun birbirleri ile karşılaştırılmasmda Kuruskal- Wallis yöntemi kullanıldı, p değerinin 0,05'ten küçük değerleri anlamlı kabul edildi. Kontrol grubunda hematokrit değerleri daha yüksek, HELLP sendromu ve eklampsi + HELLP sendromu gruplarında trombosit sayısı diğer gruplara göre anlamlı daha düşüktü. Antitrombin Di eksikliği, protein C eksikliği, homosistein yüksekliği ve antifosfolipit IgM yüksekliği gebeliğin hipertansif hastalığı patogenezi ile ilgili bulunmuştur. Buna karşın; Protein S, anîikardiyolipin IgM, IgG, antifosfolipid IgG, heterozigot ve homozigot faktör V Leiden mutasyonu, protrombin 20210, metilentetrahidrofolatredüktaz 677 mutasyonu gebeliğin hipertansif hastalığı patogenezi ile ilgili değildi. MerMentetrabidrofolatredüktaz 677 mutasyonu bazı gebeliğin hipertansif hastalığı gruplarında yüksek oranlarda saptandığından bu konu ile ilgili başka çalışmaların yapılması gerekmektedir. Anahtar sosciHsn Gebelik, hipertansiyon, preeklampsi, PBH, trombofili. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATION BETWEEN THROMBOPHHIC FACTORS AND PREGNANCY INDUCED HYPERTENSION The aim of this study is to find relation between some thrombophilic parameters and pregnancy induced hypertension and by this way to define the risky group for PIH. Patients were divided into two groups. First Group: This group covers 102 normotesive patients who are over 20 weeks of pregnancy without any pregnancy pathologies. It is control groups. Second Group: This group covers 100 patients over 20 weeks of pregnancy with pregnancy induced hypertension. These hypertensive patients were divided into six subgroups as follows: Eclampsia, severe preeclampsia, preeclampsia, chronic hypertension ^superimposed preeclampsia, eclampsia and HELLP syndrome. In all cases: complete blood count, antithrombin m, protein S levels, factor V Leiden mutation, prothrombin 20210 mutation methylentetrahydrofolate reductase 677 mutation antiphospholipid Ig G and Ig M, anticardiolipin Ig G and Ig M and homocyctein levels were studied. Statistical analysis of the data was done by SPSS 11.0 programe. In the comparison of two groups as control and PIH Mann- Whitney U Tests,and the PIH subgroups comparison with each others was done by Kruskal-Wallis Tests.