Dekolman plasenta tanısı alan olguların maternal ve fetal sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of maternal and fetal outcomes in cases diagnosed with placental abruption
  1. Tez No: 870048
  2. Yazar: ASLI ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ TUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Dekolman plasenta, gebeliğin önemli komplikasyonlarından biridir ve anne ile bebek ölümüne yol açabilmektedir. Bu çalışmada, kliniğimizde dekolman plasenta tanısı alan olguların maternal ve fetal sonuçları değerlendirilerek, olası risk faktörlerinin saptanması ve morbidite ile mortalitenin öngörülmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2019 - Ocak 2024 tarihleri arasında hastanemizde dekolman plasenta tanısı alarak doğumu gerçekleştirilen hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların yaş, gravida, parite, vücut kitle indeksi, özgeçmişteki hastalıklar, trombofili, uterin anomali öyküsü, önceki gebeliklerdeki komplikasyonlar, sigara ve ilaç kullanımı gibi bilgiler kaydedilmiştir. Ayrıca, gebelik komplikasyonları, başvuru esnasındaki laboratuar değerleri ve doğum şekli gibi veriler incelenmiştir. Yenidoğanların doğum ağırlığı, APGAR puanı ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi (YDYBÜ) ihtiyacı gibi bilgiler de değerlendirilmiştir. BULGULAR: Annelerin 34,94%'ünün geçmiş doğum öyküsü yoktur. 30,12%'sine kan transfüzyonu yapılmıştır. Kanama ile başvuranların oranı 61,45% olup yaş ortalaması 29,25±5,67, gravida ortalaması 2,53±1,70, parite ortalaması 1,18±1,32'dir. Yenidoğanların ortalama doğum haftası 34,10±4,39 olup, 51,81%'i YDYBÜ'de takip edilmiştir. 83 doğumdan 66'sında yenidoğanlar sağ doğmuştur. Erken neonatal dönemde 69,88%'i sağ kalmış, 30,12%'si vefat etmiştir. Yenidoğanların doğum ağırlığı ortalaması 2.349,66±966,97 gramdır. Kan transfüzyonu yapılan hastalarda, hemoglobin, hematokrit, MPV ve fibrinojen düzeyleri transfüzyon yapılmayanlara göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Transfüzyon yapılanlarda yenidoğanların 1. dakika APGAR skoru daha düşüktür. Ölü doğum yapan annelerin D-Dimer düzeyleri sağ doğum yapanlara göre anlamlı derecede yüksektir. Dekolman yüzdesi ile 1. ve 5. dakika APGAR skorları arasında negatif ilişki bulunmuştur. Dekolman yüzdesi ile hemoglobin, hematokrit ve fibrinojen arasında orta düzeyde negatif ilişki saptanmıştır. SONUÇ: Bu çalışma, plasenta dekolmanının maternal ve fetal sonuçlarını değerlendirmiştir. Plasenta dekolmanının perinatal mortaliteyi artırdığı, dekolman yüzdesi arttıkça bebeklerde Apgar skorlarının düştüğü ve annelerin kan transfüzyon ihtiyacı ile hastane kalış sürelerinin arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca, anne yaşı ve gravida gibi risk faktörlerinin plasenta dekolmanı yüzdesiyle ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Placental abruption is a significant complication of pregnancy and can lead to maternal and fetal death. This study aims to evaluate the maternal and fetal outcomes of cases diagnosed with placental abruption in our clinic, identify potential risk factors, and predict morbidity and mortality. MATERIALS AND METHODS: The records of patients diagnosed with placental abruption and who delivered at our hospital between January 2019 and January 2024 were retrospectively reviewed. Information on patients' age, gravida, parity, body mass index, medical history, thrombophilia, history of uterine anomalies, complications in previous pregnancies, smoking and medication use were recorded. Additionally, pregnancy complications, laboratory values at admission, and mode of delivery were analyzed. Data on neonatal birth weight, APGAR score, and the need for neonatal intensive care unit (NICU) admission were also evaluated. RESULTS: 34.94% of the mothers had no previous birth history. 30.12% required a blood transfusion. The rate of those presenting with bleeding was 61.45%, with an average age of 29.25±5.67 years, an average gravida of 2.53±1.70, and an average parity of 1.18±1.32. The average gestational age at birth for neonates was 34.10±4.39 weeks, with 51.81% requiring NICU admission. Of the 83 births, 66 neonates were born alive. During the early neonatal period, 69.88% survived, while 30.12% died. The average birth weight of the neonates was 2,349.66±966.97 grams. In patients who received blood transfusions, hemoglobin, hematocrit, MPV, and fibrinogen levels were significantly lower compared to those who did not receive transfusions. The 1-minute APGAR scores of neonates were lower in the transfusion group. Mothers who had stillbirths had significantly higher D-Dimer levels compared to those with live births. There was a negative correlation between the percentage of abruption and the 1st and 5th-minute APGAR scores. A moderate negative correlation was found between the percentage of abruption and hemoglobin, hematocrit, and fibrinogen levels. CONCLUSION: This study evaluated the maternal and fetal outcomes of placental abruption. It was found that placental abruption increases perinatal mortality, with higher percentages of abruption associated with lower APGAR scores in neonates, increased need for maternal blood transfusion, and longer hospital stays. Additionally, factors such as maternal age and gravida were found to be correlated with the percentage of placental abruption.