Histeroskopi öncesi servikal olgunlaşma için oral ve vajinal misoprostolun karşılaştırılması
Comparison of orally and vaginally given misoprostol for cervical maturarion before hysteroscopy
- Tez No: 138729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ YÜCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'na Eylül 2001 ve Haziran 2003 tarihleri arasında başvurarak değişik tamlarla histeroskopi endikasyonu alan toplam 68 hastayı içermekteydi. Histeroskopik inceleme endikasyonları histerosalpingografi, ultrasonografi veya hydrohysterografi ile belirlendi. Bu prospektif randomize çift kör çalışmada histeroskopi öncesi oral ve vajinal yolla verilen misoprostolun veriliş yolunun serviks dilatasyonu üzerine olan etkisi değerlendirildi. Çalışmaya alman hastalar operasyon sonrası bir gün hospitalize edilerek 6 hafta sonraki poliklinik kontrollerine çağrılarak taburcu edildiler. Doğum sayısı oral misoprostol grubunda vajinal misoprostol grubuna göre daha fazlaydı. Bu durum vajinal misoprostol grubunda infertil hasta sayışırım daha fazla olmasına bağlandı. Yaptığımız bu çalışma sonucunda oral ve vajinal yol ile verilen misoprostolun servikal açıklık, servikal dilatasyon süresi ve toplam operasyon süresi bakımından karşılaştırıldığında her iki grup arasında fark olmadığı saptanıldı. Oral ve vajinal misoprostol grubunda yan etki sıklığı ve komplikasyon sıklığı benzer bulundu. Yan etkiler olan bulantı ve ateş vajinal grupda oral misoprostol grubuna oranla daha az yan etki olarak ortaya çıktı. İstatiksel olarak her iki grup arasındaki fark anlamsızdı. 64Komplikasyon olarak yalnızca oral grupda iki, vajinal misoprostol grubunda ise bir hastada olmak üzere üç uterus perforasyonu ortaya çıktı. 65
Özet (Çeviri)
Sixity-eight patients were included in the study, who underwent hysteroscopic procedure due to the diffirent diagnoses at the Department of Gynecology and Obstetrics, School of Medicine, Trakya University, Edirne beetween September 2001 to June 2003. The indicitations for hysteroscopic examination were based on the results of hysterosalpingography, ultrasonography or hydrohysterography. In this prospective randomized double-blind study orally or vaginally misoprostol were given to all patients before hysteroscopy and depending on the administration route effectiveness of misoprostol on cervical dilatation were assessed. Usually patients were hospitalized for one day and invited to a postoperative control after 6 weeks. Parity of the patients in oral misoprostol treated group was more than the group given misoprostol vaginally. This can be explained by the fact that in the group treated vaginally misoprostol contain much more infertile patients. We found no statistically significant difference between two groups with respect to cervical opening, duration of cervical dilatation and operation time. Side effects and complications were similar in both treatment groups. In the vaginally treated group, side effects of nause and temperature were seen lesser than the oral patients but these differences were not statistically significant. 66Uterine perforation was seen in three patients, two in orally and one in vaginally misoprostol group. 67